KÜLTÜR-SANAT Haber Girişi : 25 Kasım 2019 18:26

Korkunç rakamı açıkladı: 3 yılda bin 167 kadın.....

Korkunç rakamı açıkladı: 3 yılda bin 167 kadın.....
Aydın Büyükşehir Meclisi Kadın Komisyonu Başkanı Fatma Tabak, 2016-2019 yılları arasında yaşanan kadın cinatlerine ilişkin rakamları açıkladı. Açıklanan rakmalara göre bin 167 kadın erkek şiddeti sonucu yaşamını kaybetti.

Aydın Büyükşehir Meclisi Kadın Komisyonu Başkanı Fatma Tabak, Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü dolayısıyla yazılı açıklama yaptı. Kadına şiddetin, dünyada ve özellikle de son yıllarda Türkiye'de sıkça gündemde olduğunu belirten Tabak, "Kadınlara ve kız çocuklarına yönelik fiziksel, psikolojik, cinsel şiddetin her biri tartışmasız insan hakları ihlalidir, suçtur. Şiddete ortak olan, tanık olup görmezden gelen her birey bu suçun birer parçasıdır" dedi.

voyage otel

 

"GÖKLERE YÜKSELMEYE LAYIKSIN"

 

Türk milletinin şanlı tarihinde anaların, kızların gerek kendilerinin gerekse de küçücük evlatlarının cephede gözlerini kırpmadan son nefeslerine kadar savaştıklarına dikkat çeken Tabak, bu şanlı tarihin koruyucusu olarak kendilerine düşen görevin ise toplumu eğitmek, haklarıyla ilgili bilgilendirmek ve gerekli hukuki yasaların yürürlüğe alınmasını sağlamak olduğunu kaydetti. Tabak, Cumhuriyet’in kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün de "Ey kahraman Türk kadını, sen yerlerde sürünmeye değil, göklere yükselmeye layıksın" sözüyle Türk kadının olması gerektiği yeri açıkça belirttiğini ifade etti.


 
"ŞİDDET KADINLARIN KADERİ DEĞİLDİR"


2016-2019 yılları arasında öldürülen kadın sayısının bin 167 olduğunu dile getiren Tabak, öldürülen kadınlardan 76’sı hakkında koruma kararı verildiğine işaret etti. Tabak, bireylerin şiddet karşısında sessiz kalmamaları için bilinçlendirilmeleri gerektiğini belirterek, "Şiddet kadınların kaderi değildir. Hiçbir kadının, hiçbir annenin çocuğunun gözleri önünde eski kocası tarafından saldırıya uğrayıp ‘ölmek istemiyorum’ sözleri ve kızının ‘anne lütfen ölme’ diye feryadı bir kadının kaderi olmamalıdır. Büyük Hakan Bilge Kağan’ın da yüzyıllar önceki yasalarında belirttiği gibi kadın ve çocuğa vurulmaz. Esir edilmez. Unutulmamalıdır ki bir ülkede kadın ve çocuklar şiddet görüyor, öldürülüyorsa o ülkenin geleceği de ölüyor demektir" ifadelerini kullandı.

 

Kaynak:aydınsesgazetesi