• Nevavprestij
ÇEVRE -YAŞAM Haber Girişi : 31 Ekim 2022 15:29

kıyı tasarısına Danıştay 'dur' dedi

kıyı tasarısına Danıştay 'dur' dedi
“Kıyı Kanununun Uygulanmasına Dair Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik" ile ilgili Danıştay'dan yürütmeyi durdurma kararı  geldi. Konuyu İYİ Parti Muğla Milletvekili Metin Ergun yargıya taşımıştı

“Kıyı Kanununun Uygulanmasına Dair Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik" ile ilgili Danıştay'dan yürütmeyi durdurma kararı  geldi. 

voyage otel

 

Geçen Nisan ayında yapılan düzenleme ile yönetmeliğe, "Meskun olmayan ve henüz tapu iptal davası açılmamış Hazine taşınmazlarının bulunduğu kıyı alanlarında veya 2634 sayılı Turizm Teşvik Kanunu kapsamında Kültür ve Turizm Koruma ve Gelişim Bölgesi ve/veya Turizm Merkezi ilan edilerek ilgili Bakanlıklarca kesin tahsis, kesin izin ve/veya üst hakkı verilmiş ve turizm işletmesi belgesi almış yapıların bulunduğu kıyı alanlarında, mevcut onaylı kıyı kenar çizgisine yapılan itirazların Valilik Kıyı Kenar Çizgisi Tespit Komisyonlarınca değerlendirilmesi sonucunda, bu alanların kıyı özelliği taşıyıp taşımadığının bilimsel ve teknik gerekçelere dayanarak hazırlanacak teknik raporda belirtilmek kaydı ile yeni bir kıyı kenar çizgisi tespiti yapılması" bendi eklenmişti. 

 

Söz konusu düzenlemeyi yargıya taşıan isim İYİ Parti Muğla Milletvekili Metin Ergun olmuştu. Ergun'un verdiği bilgilere göre söz konusu düzenlmeye dair Danıştay, yürütmeyi durdurma kararı  verdi.

 

Kararı değerlendiren İYİ Parti Muğla Milletvekili Metin Ergun, mücadeleye devam edeceklerinin altını çizdi.

Ergün,  Bildiğiniz gibi, 16 Nisan 2022’de, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nca Kıyı Kanununun Uygulanmasına Dair Yönetmelik’te bir düzenleme yapılmıştı. Bu düzenlemeyle, kıyı kenar çizgilerinin değiştirilebilmesi için Kanun’a aykırı şekilde birtakım istisnalar getirilmişti. Yani esasında; kıyı kenar çizgilerinin değiştirilebilmesi, kıyı alanlarının özel mülkiyete geçirilebilmesi ve bu alanlarda yapılaşmanın önünün açılması hedeflenmişti. Bu düzenleme AK Parti iktidarının şimdiye kadar alışık olduğumuz rant ve talan siyasetinin bir başka örneği idi.

Bu sebeple, kıyılarımızı ranta ve talana kurban etmek isteyen bu hukuka aykırı yönetmelik değişikliğinin iptali ve yürütmesinin durdurulması amacıyla, şahsım ve partim adına 12 Mayıs’ta Danıştay’a dava açtım. Başvurumla ilgili olarak Danıştay, geçtiğimiz hafta söz konusu yönetmelik değişikliğinin Anayasa ve Kanunlara aykırılık teşkil ettiğini ve uygulanmasının çevreye zarar vereceğini tespit ederek, bu düzenlemenin yürütmesinin durdurulmasına karar verdi." dedi. 

 

 

Karar nedeniyle mutlu olduklarını belirten Ergun, "Danıştay’ın bu kararından dolayı ziyadesi ile memnuniyet duyduk. Kıyılarımızı kurtaran bu karara imza atan tüm hakimlerimize bu vesileyle bir kez daha, kamuoyu adına teşekkür ediyor ve yürekten kutluyorum. Biz İYİ Parti olarak, doğal güzelliklerimizi ve çevreyi korumanın bir vatanseverlik mesuliyeti olduğuna inanıyoruz. Dolayısıyla, çevremizin ve doğal güzelliklerimizin korunması ve gelecek nesillere aktarılması bizim için taviz verilemeyecek bir meseledir. Bu ve buna benzer girişimleriyle iktidarın, yıllardan bu yana sürdürdüğü rant ve talan siyasetine aynı şekilde devam edeceği anlaşılmaktadır. Onlar istedikleri kadar rant ve talan siyasetlerine devam etsinler biz de gerek siyasi, gerek hukuki mecralarda var gücümüzle onlara karşı mücadeleye devam edeceğiz." ifadelerini kullandı.