• Nevavprestij
EKONOMİ Haber Girişi : 24 Nisan 2020 13:45

Kaç kişi işini kaybedecek?

Kaç kişi işini kaybedecek?
Koronavirüs ile Türkiye’de işsiz sayısının 10 milyona çıkması tahmin ediliyor...

TÜİK'e göre, Kovid-19 döneminde Hanehalkı İşgücü Araştırması (HİA) kapsamında bazı tedbirler alındı. Bunlardan bir kısmı anketin uygulanmasına yönelik olurken bir kısmı da mevcut dönemin etkisini ölçmeye yönelik düzenlemeler şeklinde gerçekleştirilecek.   Koronavirüse 4.3 milyon kişilik resmi işsizle yakalanan Türkiye'de salgın döneminde işsiz kalan ancak iş bulamayacağı için iş aramayan veya iş aramaktan vazgeçen işsizler yine TÜİK’e göre işsiz sayılmayacak.  

voyage otel

TÜİK'ten Cumhuriyet'e yapılan açıklamaya göre, koronavirüsün olası etkilerinin belirlenmesine yönelik 2020 Nisan ayı itibarıyla 'İşgücü Araştırması'na ek sorular eklendi. İşgücü Araştırması'na bu kapsamda eklenen sorularla; istihdamda olan ancak ücretli veya ücretsiz izinde olan, evden çalışmaya başlayan, çalışma saatleri değişen, salgın nedeniyle istihdamdan çıkan veya salgın nedeniyle iş aramayan kişilerin büyüklüğünün tahmin edilmesi planlanıyor.  

 

ÖNGÖRÜLMEYEN SÜREÇ

Pazartesi günü İŞ'te GÜNDEM söyleşi köşesinde Prof. Dr. Seyfettin Gürsel, “TÜİK işgücü istatistikleri HİA ile oluşturuluyor. Korona salgınının dayattığı sosyal mesafe kuralları ve bulaşma korkusu ortamında TÜİK anketörleri kapı kapı dolaşıp yüz yüze nasıl anket yapacaklar? Bu anketler halen yapılıyor, nasıl geçiyor, sorunlar var mı? TÜİK bu konuda kamuoyunu bilgilendirmeli” demişti. TÜİK, Gürsel söyleşisinden sonra Cumhuriyet'e gönderdiği açıklamada Kovid-19 salgının tüm dünyada olduğu gibi öngörülemeyen bir süreç olarak seyrettiğini ifade etti.  

 

KAÇ KİŞİNİN İŞİNİ KAYBEDECEĞİNİ SÜREÇ BELİRLEYECEK

 

Ne kadar süreceği net olarak öngörülemeyen bu dönemde işbaşında olan bazı ücretli çalışanların ücretini almaya devam ederken, bazılarının da ücretsiz izinde olacağına işaret eden TÜİK, “Ancak bu kişilerden ne kadarının süreç sonunda işsiz kalacağını, ne kadarının ise mevcut işvereniyle çalışmaya devam edeceği noktasında sürecin uzunluğu önemli bir belirleyici olacak. İş akdi fesih edilmeyen, geçici olarak evlerine gönderilen bu kişiler için, yani referans haftasında işinden uzak olan ve işle bağlantısı devam eden kişiler için ILO tarafından önerilen işten uzak kalma süresi 3 aydır” ifadelerini kullandı.