• Nevavprestij
GÜNCEL Haber Girişi : 22 Ocak 2020 11:41

İzmir Tepecik Hastanesindeki iğrenç olaya inceleme

 İzmir Tepecik Hastanesindeki iğrenç olaya inceleme
İzmir Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi acilinde kalan evsizlerin zorla dışarı çıkarılmasının ardından İl Sağlık Müdürlüğü inceleme başlattı.

İzmir’de Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi acilinde kalan evsizler görevliler tarafından dışarı çıkartıldı. Hastanedeki vatandaşlar tarafından cep telefonuyla çekilen görüntülerin sosyal medyada paylaşılması sonucu hastane yönetimine tepki geldi.

voyage otel

İzmir’de, dışarda yaşamak zorunda kalan evsiz vatandaşlar kış aylarının gelmesiyle geceleri Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi Acil bölümüne sığındı. Acildeki boş koltuklarda oturan evsiz vatandaşlar hastanenin güvenlik görevlileri tarafından zorla dışarı çıkarıldı. O anın görüntülerinin çekilip sosyal medyada yayılmasının ardından tepkiler arttı.

Tepkilerin ardından İzmir İl Sağlık Müdürlüğü, görüntülerle ilgili inceleme başlattı.

 

İZMİR TABİP ODASI: “NEREDE OLURSA OLSUN ÇOK ACI BİR TABLO”


İzmir Tabip Odası Başkanı Funda Barlık Obuz da İzmir Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi acilinde kalan evsizlerin zorla dışarı çıkarılmasına tepki gösterdi. Obuz, Evrensel’e yaptığı açıklamada, “Bu, sosyal bir problemdir. Açıkta aç yaşayan, sokakta yaşayan pek çok insan var ve bu bir sosyal problem bunu devletin çözmesi gerekiyor. Nerede olursa olsun çok acı bir tablo” dedi.

Sağlıkçılar olarak da öncelikle onların yaşadıkları çevreyi iyileştirmeleri gerektiğini dile getiren Obuz, “İnsanların yaşadığı yeri, evini, barınacağı yeri ayarlamamız gerekir yani bunların olumlu olması gerekir ki sağlıklı olabilsinler. Çünkü sağlık fiziksel, ruhsal ve sosyal iyilik halidir. Bunların bir tanesi bile eksik olsa sağlıktan söz edilemez. Barınma, ısınma, iyi beslenme. Bunlar en temel insani haktır. Sosyal bir devlet olduğunu iddia eden, anayasasında sosyal devlet yazdığı Türkiye Cumhuriyeti’nin bu dönemde bunları yaşaması çok acı gerçekten” diye konuştu.

 

 

Görseller, @aslaneken47'in Twitter hesabından paylaştığı videodan alınmıştır.