SAĞLIK Düzenleme Tarihi : 09 Temmuz 2020 15:11 Haber Girişi : 09 Temmuz 2020 15:19

İzmir'de virüsün merkezinde hayat normale dönüyor!

İzmir'de, koronavirüs nedeniyle bugüne dek 5 kişinin vefat ettiği Menderes ilçesine bağlı kırsal Küner Mahallesi'nde yaşayanlar, birtakım kısıtlamalarla azalan vaka sayısının ardından normal hayata döndü.

Kırsal Küner Mahallesi'nde, son dönemde koronavirüs vakalarında artış görülmesi üzerine İlçe Hıfzıssıhha Kurulu, yaklaşık bir ay önce 2 bin 600 nüfuslu mahallede filyasyon çalışması yapılmasına karar vermiş ve muhtarlık binası önünde mahalleliye test yapılmıştı. Koruyucu ekipmanını giyen 25 kişilik filyasyon ekibinin, tüm mahallede yaptığı PCR testlerinin ardından, pozitif çıkan birçok kişi evlerinde izolasyona alındı, durumu ağır olanlar ise hastanelere kaldırıldı. Mahalleye getirilen kısıtlamalar ve yapılan çalışmalar sonrasında, vakalar bitme noktasına geldi. Bazı vatandaşlar evlerinden çıkma konusunda endişe duysalar da birçok kişinin virüsü atlattığı ve son yapılan testlerin birçoğunun negatif çıktığı bildirildi.

 

HAYAT NORMALE DÖNÜYOR

 

Bugüne dek, 5 kişinin virüs nedeniyle hayatını kaybettiği mahallede, vaka sayılarının oldukça azaldığı öğrenildi. Mahallede yeniden hareketlilik yaşanırken, vatandaşlar ise günlük işlerini yapmaya başladı. Birçok kişinin hastalığı atlattığı, hastanelerde olan çok sayıda vatandaşın da tedavilerinin tamamlanmasının ardından evlerine gönderildikleri bildirildi. Bu duruma sevinen mahalleli, muhtarlık binasının önünde 4 küçükbaş kurban kesti.

 

'ÖLEN ÖLDÜ, KALAN KALDI'

 

DHA'nın haberine göre, Mahalle sakinlerinden Ferhat Tek, "Köyümüzde salgın maalesef vardı, ama artık bunu atlattık. Herkes işine dönmeye başladı. Bu durum biraz da abartıldı, virüs sadece bizim köyümüzde değil, her yerde var. Ölen öldü, kalanlar kaldı" dedi.