EGE Düzenleme Tarihi : 26 Aralık 2020 11:05 Haber Girişi : 26 Aralık 2020 11:07

İzmir’de Barajlar Alarm Veriyor

Ülke genelindeki barajların doluluk oranları alarm verirken İzmir’in en önemli barajlarından olan Aliağa Güzelhisar Barajı’nda doluluk yüzde 50’nin altında kalmaya devam ediyor.

 

radisson ilanı

Aliağa Güzelhisar Barajı’nda geçtiğimiz yılın aynı ayında yüzde 60’larda olan doluluk oranı bu yıl yüzde 50’nin altında kaldı. Bölgedeki son yağmurların çok fazla etkili olmaması önümüzdeki yaz ayı için kuraklık tehlikesini akıllara getiriyor. Her geçen gün artan küresel ısınma ve değişen iklim koşulları da yaşanabilecek olası kuraklığın en önemli etmenleri arasında gösteriliyor.

 

İzmir’de Barajlar Alarm Veriyor

Güzelhisar Barajı’nın yanı sıra İzmir’deki diğer barajlarda da durum farklı değil. İzmir Su ve Kanalizasyon İdaresi (İZSU) tarafından yapılan son güncellemelerde doluluk oranları Tahtalı Barajında yüzde 37.7 Balçova Barajında yüzde 32.51, Gördes Barajında yüzde 3, Ürkmez Barajında yüzde 40.57, Güzelhisar Barajında yüzde 46.86, Alaçatı Kutlu Aktaş Barajında ise yüzde 37.99 olarak ölçüldü.

 

Kuraklık Tehlikesi Su Tasarrufunun Önemini Arttırıyor

Barajlardaki su oranlarının azalması su tasarrufunu ve suyun daha verimli kullanılmasını kaçınılmaz hale getiriyor. Peki, tasarruf için ne yapmalıyız?

-Musluk ve sifonların bakımını düzenli yapmalı, arızalı olanları onarmalıyız.

-Rezervuarların boyutunu küçültmeli, kademeli rezervuarlar tercih etmeliyiz.

-Bahçemizi sulamak için sabah ve akşamüstü gibi buharlaşmanın az olduğu saatleri tercih etmeliyiz.

-Çamaşır ve bulaşık makinemizi tam doldurup çalıştırmalıyız.

-Kişisel temizliğimiz sırasında suyu ihtiyacımız olduğu anlarda kullanmalıyız.