• velx
POLİTİKA Haber Girişi : 03 Eylül 2021 13:24

İYİ Parti’den Flaş Açıklama! Bodrum Belediyesi’ne Vergi Artışı Nedeniyle Dava Açıyoruz!

  İYİ Parti Bodrum Teşkilatı, Bodrum Belediyesince geçtiğimiz aylarda emlak vergisine ilişkin alın zam kararını yargıya taşıyor. Başkan Kanber, kurul kararına karşı dava açacaklarını belirterek vatandaşlara dava açmaya çağrısı yaptı

HABER MERKEZİ -  İYİ Parti Bodrum Teşkilatı, Bodrum Belediyesince geçtiğimiz aylarda emlak vergisine ilişkin alın zam kararını yargıya taşıyor. Kurul kararına karşı dava açacaklarını belirten Başkan Kanber, “Belediye yönetiminde tecrübe, halkın ihtiyaçlarını doğru belirleme, bu ihtiyaçlar doğrultusunda çözüm odaklı çalışma ve kaynakların doğru yönetilmesi esastır” dedi.

radisson ilanı

                                        

İYİ Parti Bodrum Teşkilatı, Bodrum Belediyesince geçtiğimiz aylarda emlak vergisine ilişkin alın zam kararını yargıya taşıyor. Konuya ilişkin  açıklama yapan İYİ Parti Bodrum İlçe Başkanı  Nevzat Kanber “27 Nisan 2021 tarihinde “Bodrum’da Emlak Vergisi Birim Fiyatları Güncelleniyor” başlıklı bir haber yayınlanmış ve bu haberde Belediyemiz Mali Hizmetler Müdürü’nün“Vergi Usul Kanunu’nun mükerrer 49’uncu maddesi gereğince ve Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından çıkartılan Emlak Vergisi Kanunu iç genelgesi 2021/1 genelgesi gereğince 4 yılda bir kurulan vergi tarhına esas teşkil etmesi için 4 yılda bir kurulan arsa metrekare takdir komisyonu toplantıları başladı. İlk olarak Karaova Bölgesi’nde bulunan 10  muhtarımızın katılımıyla bu toplantı gerçekleştirilecek. Bu neden önemli bir durumdur? Binaların metrekarelerinin üzerinden alınacak emlak vergisi, yine arsa üzerinden alınacak arsa vergilerinin belediye gelirinin içerisindeki payı çok yüksek. Bu nedenle orada yaşayan halkı da üzmemek adına, orada yaşayan halka da ekstra bir külfet getirmemek adına ince eleyip sık dokuyoruz. ” söylemlerine yer verilmiştir.  Haberde belirtilen çalışma üzerine açıklanan Emlak Vergisi hesabına dayanak arsa ve arazi m2 birim fiyatlarına bakıldığında; geçen döneme nazaran fahiş oranda artış yapıldığı görülmektedir.  Ülkemizde gelişen gelir dağılımındaki adaletsizlik, alım gücündeki düşüş, pandeminin etkisiyle geç başlayan turizm sezonunun bölgemiz yaz ortasında çıkan  yangınlar sonucu  erken bitmesi turizm gelirlerindeki aşırı azalma vs. sebeplerle geçimini sağlamakta zorlanan vatandaşın vergi yükünün fahiş bir oranda arttırılması Bodrumlu hemşehrilerimizi bu vergileri ödeyemeyecek duruma getirecektir” diye konuştu.

 

ÇÖZÜM ODAKLI  BELEDİYECİLİK  ELEŞTİRİSİ 

 

Çözüm odaklı bir yönetim anlayışının orya konulması gerektiğinin altını çizen Başkan Kanber, “ Bu “ince elenip sık dokunan çalışma” yapılırken muhtarların da katılımıyla tamamen vatandaştan yana bir tespit yapılacağı izlenimi verilmiştir. Komisyondan çıkan raporlara emlak rayiç değerlere baktığımızda tamamen yukarıdaki yaklaşımdan uzak, vatandaşlarımızın aleyhine  bir durum söz konusudur. Belediye yönetiminde tecrübe, halkın ihtiyaçlarını doğru belirleme, bu ihtiyaçlar doğrultusunda çözüm odaklı çalışma ve kaynakların doğru yönetilmesi esastır” ifadelerini kullandı.

 

VATANDAŞALRA DAVA AÇMA ÇAĞRISI YAPTI!

 

Söz konusu artışın esnaf ve vatandaşın mali yükünü artırtacağına dikkat çeken Başkan Kanber, kararı yargıya taşıyacaklarını söyledi.


Vatandaşlara da dava açma çağrısında bulunan Kanber,  “Zaten Hükümet tarafından sürekli çıkarılan ilave  vergi yükleri altında ezilen, nefes alamaz hale gelen vatandaşın ödeme  yükünü arttırmak yerine, belediye tarafından mal ve hizmet alımlarında doğrudan temin yerine ihale usulünün tercih edilmesi, reklam içerikli harcamalara ve zorunlu ihtiyaç fazlası araç kiralamalarına son verilmesi gibi bir takım tasarruf önlemlerinin alınması tercih edilmelidir.  Belediyenin doğru yönetilememesinin oluşturduğu gider kalemlerini faturasını emlak vergi yükünün arttırılması yoluyla vatandaşa kesen takdir komisyonu kararına karşı ayrı ayrı dava açacağımızı bildirir, vergi mükellefi olan tüm vatandaşlarımızı da dava açmaya davet ederiz” dedi.