EKONOMİ Haber Girişi : 18 Mayıs 2020 12:44

İşte otellerin açılacağı tarih

Turizm Bakanı Ersoy: Otellerle ilgili kapasite sınırımız yok; sosyal mesafeyle ilgili sınırımız var

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, yeni tip Koronavirüs (Covid-19) salgınının ardından 'normalleşme' adımları sürerken, otellerin haziran ayında açılmaya başlayacağını duyurdu. Ersoy, otellerin müşteri kapasitesine ilişkin yaptığı açıklamada ise, "Bizim kapasite ile ilgili bir sınırımız yok; sosyal mesafe ile ilgili bir sınırımız var. 1,5 metre sosyal mesafe kuralına uyulduğu takdirde kapasitenin ne kadar olduğu Bilim Kurulu'nu ve bizi ilgilendirmiyor" dedi.  

radisson ilanı

Alem Dergisi’nin Instagram üzerinden gerçekleştirdiği Berna Sağlam Naipoğlu'nun moderatörlüğünü yaptığı canlı yayına katılan Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet  Nuri Ersoy, turizmle ilgili açıklamalarda bulundu. Koronavirüs salgını nedeniyle bu yazın sıkıntılı bir yaz olduğunu; "ekonomi virüsüyle savaşılmaya başlandığını" belirten Ersoy, "Hem yurt içi hem yurt dışı durdurulduğu için şimdi artan trafikle şimdi yavaş yavaş otellerde açılmaya başlayacaktır" dedi.  

Ersoy'un açıklamaları şöyle:  "Başkalarının hatalarını fırsat görmemek gerekiyor. Bu yaz sıkıntılı bir yaz. Tek başına bizim başarılı olmamız yetmiyor. Çok aşamalı ve kademeli olacak. Yurt dışı hatlarını tekrar trafiğe açmamız gerekiyor. Sağlık konusunda tek bir alanda başarılı olmak yetmiyor. Koronavirüs'le savaşıyorken ekonomi virüsüyle savaşıyor hale geleceğiz ki başladı bu. "Her şeye rağmen hem sağlık hem hastane alt yapısına bakıldığı zaman şu an en iyi ülke Türkiye diyebiliriz. Hastalığın pik yapıldığı dönemde çok şükür bizim hastane kapasitemiz yüzde 68’e kadar geldi hâlâ kapasite vardı ki bu aydan itibaren bir çok şehir hastanesi de ilave olarak açılacak. Biz çok kuvvetli girdik sağlık olarak öyle de devam ediyor. İnşallah bunların meyvesini de yavaş yavaş alırız.

Oteller ne zaman açılıyor? "İç pazarda kuvvetli olan markalar haziran ayı içerisinde yavaş yavaş açılmaya başlar diye düşünüyorum. Biz herhangi bir kapatma vermedik aslında. Hem yurt içi hem yurt dışı durdurulduğu için şimdi artan trafikle şimdi yavaş yavaş otellerde açılmaya başlayacaktır. Otellerin kapasitesi sınırlandırılacak mı?

 "Bizim kapasite ile ilgili bir sınırımız yok. Bizim sosyal mesafe ile ilgili bir sınırımız var. Fiziki ortamlar olsun, şezlonglar olsun, masalar olsun. Dünya genelinde kabul görmüş sosyal mesafe uzaklığı 1,5 metre siz o 1,5 metre sosyal mesafe kuralına uyulduğu takdirde kapasitenin ne kadar olduğu çok Bilim Kurulu'nu ve bizi ilgilendirmiyor açıkçası. Yeter ki sosyal mesafenizi koruyun. Kapasite bizim kriterimiz değildir bizim kriterimiz sosyal mesafedir.