EGE Haber Girişi : 26 Mayıs 2023 20:51

İnşaat yasağına rağmen Bitez’de tepki çeken arazide kepçeler iş başında!

İnşaat yasağına rağmen Bitez’de tepki çeken arazide kepçeler iş başında!

Bodrum Bitez Koyu’nda Özelleştirme Dairesi Başkanlığı tarafından satılan denize nazır arazide halkın tepkisine rağmen inşaat başlamış, çevreciler ve STK’lar “Bu işin peşini bırakmayacağız” açıklamasını yapmıştı. Bölgede inşaat yasağına rağmen çalışmaların devam etmesi ise vatandaşlarca tepki ile karşılandı.

voyage otel

 

Bitez’de AKTUR Sitesi girişinde halkın karşı çıktığı projenin inşaatı 2023 Mayıs ayı başlarında başladı. İnşaat yasağına rağmen bölgede çalışmaların devam ettiğini gören bazı vatandaşlar bu kadar da olmaz diyerek tepki gösterdi.

 

Geçen yıl ağaçların kesilmesiyle gündeme gelen Bitez’deki arazide halkın itirazlarına ve açılan iptal davalarına karşın konut yapımına resmen başlandı. MUÇEP Eş Sözcüsü Demir, “MUÇEP olarak Bodrum’un doğasına karşı geliştirilen her türlü girişime karşı olacağız” dedi.

 

Muğla’nın Bodrum ilçesi Bitez Koyu’nda başlayan denize sıfır inşaat büyük tepki çekti. Önceki yıl Özelleştirme Dairesi Başkanlığı’nın yaptığı ihalede 29 dönüm hazine arazisini 242 milyon liraya satın alan Rekuba İnşaat tarafından başlatılan lüks konut projesi yeni bir doğa talanını da beraberinde getirdi.

 

Özel bir hastanenin işletmecisi olan Ömer Emre Kubba ve AKP’li belediyelerden aldığı yol ve inşaat ihaleleriyle adını duyuran Veysel Reşitoğlu gibi iki genç iş insanı tarafından kurulan şirkete ait iş makineleri, geçen yıl ağaçların kesilmesiyle gündeme gelen Bitez’deki arazide halkın itirazlarına ve açılan iptal davalarına karşın konut yapımına resmen başladı.

 

Bodrum'da Hazine’ye ait ve kamu için kullanılması gereken deniz manzaralı arazi, imar planı değiştirilerek yapılaşmaya açıldı. Araziyi ihaleden sadece birkaç ay önce iki genç iş insanı tarafından kurulan REKUBA adlı şirket satın aldı. Yapılacak milyonlarca liralık konutlar için geçen yıl arazide yöreye özgü 800’ü aşkın ağaç kesildi.

 

DANIŞTAY’A DAVA AÇILMIŞTI

 

Yöre halkı hazineye ait kamu arazilerinin satışına ve ağaç kesimine tepki gösterirken, satış öncesinde imar planları değiştirilerek yapılaşmaya açılan alan için Danıştay’a iki kez iptal davası açılmıştı. Geçmişteki imar planlarında kumsal, sosyal tesis alanı, spor alanı, ağaçlandırılacak alan, yol ve otopark olarak halkın kullanımına sunulan AKTUR Sitesi girişindeki eski kamu arazilerinde devam eden yargı sürecine karşın geçtiğimiz yıl şantiye kurularak inşaat için hazırlık çalışmalarına başlanmıştı

 

Aras; 'Cukka Büyük, Durmuyorlar!'

 

Öte yandan Bodrum’da inşaat yasağına rağmen Yarımada’nın dört bir yanındaki şantiyelerde hızla devam ederken, Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, da açıklama yaptı. Aras, “İzin vermiyoruz ama cukka büyük olduğu için durmamak için her şeyi yapıyorlar. Sonuna kadar zorluyorlar ama bilin ki biz mücadelemizi sürdürüyoruz.” dedi.