• Nevavprestij
ÇEVRE -YAŞAM Haber Girişi : 04 Temmuz 2024 13:44

Hukuksuzluk ağır bastı! ÇED toplantısı yapılamadı

Hukuksuzluk ağır bastı! ÇED toplantısı yapılamadı
Bodrum Yolcu Limanı Projesi’nin ÇED toplantısı gergin ve toplantı yapılamadı. Vatandaşların toplantının yasal koşullarının oluşmadığını savundu.

(BODRUM) Selçuk Arslan-  Bodrum Yolcu Limanı İşletmeleri A.Ş tarafından Bodrum Kumbahçe Mahallesi, Mantar burnu mevkiinde halen işletilmekte olan Bodrum Yolcu Limanı'nın büyütülmesi amacıyla  “Bodrum Tekne Yanaşma Yeri ve Feribot İskelesi Projesi” tepkilere neden oldu. Projenin  yapımı için  bugün Deniz Ticaret Odası  Bodrum Şubesi Toplantı Salonu’nda gerçekleşen ÇED toplantısı halkın yoğun itiraz ve tepkisi sonrası yapılmadı.

voyage otel

 

Muğla’un Bodrum İlçesi’nde bulunan Kumbahçe Mahallesi, Mantar Burnu mevkiinde yer alan ve Bodrum Yolcu Limanı İşletmeleri A.Ş tarafından işletilen Bodrum Yolcu Limanı, “Bodrum Yolcu Limanı-Tekne Yanaşma Yeri ve Feribot İskelesi Projesi” ile genişletilmek isteniyor.  Proje ile limanın mevcut yapısına eklemeler yapılması, hem yatlar hem de feribotlar için yeni yanaşma yerleri yapımını öngörmekte.

 

Limanın kapasitesinin artırılması ve daha fazla yolcu ve gemiye hizmet verebilmesi amaçlanan proje ile en az dört feribot yanaşabilecek  iskeleler ve ilk etapta muhtelif boylarda yaklaşık 140 tekne bağlama yeri, alışveriş mağazaları, beach clup, müştemilat, cafe restoran, saniteri üniteleri,  gibi değişik yapılar inşa edilecek.

 

Proje alanının kuzeybatısında Bodrum Yat Limanı ve Bodrum Kale İskelesi yer alırken, proje alanının hemen yanında Bodrum Yolcu Limanı bulunuyor. Halihazırda kruvaziyer limanı olarak da hizmet veren Bodrum Yolcu Limanı, yeni projeyle birlikte kapasitesini artıracak.

 

Proje iki kısımdan oluşuyor: Kısım (A) ve Kısım (B). Proje alanı, devletin hüküm ve tasarrufu altındaki alanlar kapsamında bulunuyor ve Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Milli Emlak Genel Müdürlüğü’nden kiralanacak. Bodrum Yolcu Limanı İşletmeleri A.Ş.’nin kullanımında olan proje alanı, mevcut durumda yolcu ve kruvaziyer liman olarak hizmet veriyor. Limanda ayrıca 30 tekne kapasiteli rıhtımlar ve üç feribot rampası bulunuyor.

 

Mevcut durumda, aynı anda iki büyük veya dört küçük yolcu gemisini barındırabilen bir adet iskeleye sahip olan liman, 2011 yılında yapılan iskele genişletmesi sayesinde 310-320 metre uzunluğundaki büyük kruvaziyer gemilerini de ağırlayabiliyor.

 

 

Bodrum Yolcu Limanı’nda kruvaziyer gemilerin yanaşması için kullanılan iskele boyutu 240 metre (iç tarafta 220 metre) olup, iskelenin ucunda 45 metre uzaklıkta bir bağlanma dolfeni ve bu dolfene yaklaşık 45 metre uzaklıkta ikinci bir bağlanma dolfeni bulunmaktadır. Her biri 150 metrekare olan mevcut dolfenlerin yanı sıra, iskelenin güneyinde 140 metre uzunluğa sahip bir rıhtım ve yanında yaklaşık 115 metre uzunluğunda ikinci bir rıhtım bulunmaktadır. Bu rıhtımlar yatlara ve teknelere hizmet vermektedir. Ayrıca, mevcut yolcu limanında feribotların yanaşması için üç adet rampa bulunmaktadır.

 

 

Dolfen Danışmanlık Mühendislik A.Ş tarafından hazırlanan 491 sayfalık ÇED Başvuru Dosyası'nın tanıtım toplantısı ise gergin geçti. Toplantıya Çevre Şehircilik İl Müdürlüğü ve Bakanlık yetkilileri ile Çevre Mühendisleri Odası (ÇMO) Muğla İl Temsilcilisi Ahmet Açar, TMMOB Bodrum İlçe Koordinasyon Kurulu Sekreteri Mustafa Erdoğan, CHP Bodrum İlçe Başkanı Tuna Işın, Mimarlar  odası temsilcisi, sivil toplum temsilcileri ile çok sayıda vatandaş katıldı.

 

 Toplantı  Dolfen Danışmanlık Mühendislik A.Ş tarafından hazırlanan dosyanın sunumu ile başladı. Sunum esnasında şirket görevlisinin yanlış bilgi verdiğini öne süren çevrecilerin müdahalesiyle sunum tamamlanamadı.  Söz alan kurum temsilcileri ile vatandaşlar yaptıkları  açıklamalarda Kumbahçe’ye liman projesi istemediklerini ifade ettiler. Gergin geçen toplantıda katılımcıların taleplerini alan Çevre Şehircilik İl Müdürlüğü ve Bakanlık yetkilileri, itirazları da dikkate alarak toplantıyı sonlandırdı. Katılımcılar ile toplantının yasal dayanağını olmadığını öne sürerek toplantının yapılmadığı yönünde karar verilmesini ve bu yönlü tutanağın düzenlemesini talep ettiler. Bunun üzerine salonda gergin anlar yaşandı. Talepleri karşılanmayan katılımcılar, toplantının yasal dayanaklarının oluşmadığını ve bu nedenle yapılmadığını içeren tutanağı kendileri tuttu. 

 

Toplantı sonrası ise resmi açıklama Çevre Mühendisleri Odası (ÇMO) Muğla İl Temsilcilisi Ahmet Açar, tarafından yapıldı. Açar, başvurunun usule aykırı olduğunu ifade ederek, “Bu süreç başlatıldığında raporu bakanlığın sitesinde inceledik. Burada ek 2  ve ek 1 eşik değerleri bulunmakta. Başvurunun ek 2’den yapıldığını gördük halbuki bakanlığa tabi ek 1’e tabi yat limanı projesi olduğu için projenin başvurusunun da ek 1’den yapılası lazımdı.  Bakanlığın bunu usulden ret ederek ek 2’den değil ek 1’den yapılması gerektiği ortaya koyması gerekiyordu.  Burada sehven diye tabir edilen  bir olay yaşandı. Yine raporu inceledik. Projenin etkisinin bölgede oluşturabileceği etkilere baktığımızda 130 yat projede yer alıyor bunların her  bir yatta 3 kişi konaklayacağı öngörülerek bir kapasite belirlenmiş. Buna göre içme suyu, kullanma suyu katı atık  da buna göre, halbuki 50 metrelik tekneler var, 60 metrelik tekneler var. Buradaki teknelerin 3 kişi olması imkânsız ve dolaysıyla buradaki veri yanlış olduğundan yapılan hesaplamaların da yanlış olduğunu gördük. Aynı zamanda projede yer alan yapıların nüfus hesabına katılmamış. Bunların hesaba katılması lazım. Burada halkın bilgilendirilmesi yapılacak olan toplantıda sağlıklı bilgilere yer verilmemiştir. Bu bağlamda bu toplantının yasal dayanağı yok.” Dedi.

 

Ön başvuru yapılmamış

 

Bodrum Yurttaş İnisiyatifi Sözcüsü Ayhan Karahan ise firmanın bakanlıktan ön izin almadığını ifade ederek toplantıya tepki gösterdi. Mevcut yasalara göre toplantının yapılmaması gerektiğini belirten KARahan, “ Bodrum’un kıyılarını koylarını rant amaçlı yağmaladılar, sıra şehir merkezinde halka açık üç plaja geldi. Dünyanın neresinde halk plajına liman yapıldığı görülmüş. Bu limanı buraya yapmayı düşünenler bölgenin alt yapısını ve halkı değil sadeec kazanacakları parayı düşünüyorlar. Bakın projenin ön başvurusu alınmamış. Şirket bunu hazırladığı raporda ifade ediyor. Mevcut yasalara göre ön başvurusu alınmadaın ÇED raporu düzenlenemez. Ama bugün burada ÇED toplantısı gerçekleştiirlmek isteniyor. Bakanlık kendi yasasına uymuyor. Bu bağlamda bu toplantı yasal değil ve yapılmış gibi gösterilmesini de kabul etmiyoruz.” Dedi.