BODRUM ÖZEL Haber Girişi : 01 Kasım 2021 17:56

Hizmet dolu 25. yılı geride bıraktılar!

Bodrum Engelliler Sağlık Vakfı, 25’inci kuruluş yıl dönümü dolayısıyla bir kutlama yemeği düzenledi.

Bodrum Engelliler Sağlık Vakfı, 25’inci kuruluş yıl dönümü dolayısıyla bir kutlama yemeği düzenledi. Ortakent’teki Bodrum Golf Kulüp’te gerçekleştirilen davete CHP Muğla Milletvekili Suat Özcan, Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, Bodrum Sahil Güvenlik Karakol Komutanı Binbaşı Utku Meral ile çok sayıda davetli katıldı. 

radisson ilanı

Yemkete ilkm olarak vakfın geçmişinin anlatıldığı sinevizyon gösterildi. Daha sonra kürsüye çıkan Bodrum Engelliler Sağlık Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Numan Balaban, önemli mesajlar verdi.  

 

Sürdürülebilir hizmet vurgusu yapan Başkan Numan,“1996 yılında kurulan Bodrum Engelliler Sağlık Vakfı, Bodrum’da ve çevresinde özel eğitime ve rehabilitasyona ihtiyaç duyan bireylerimizin toplumsal hayata katılımını sağlama amacına hizmet eden çok önemli bir misyonun temsilcisidir. Bundan 25 yıl önce, 36 iş insanının engelli çocuklarımızın hayata karışmaları ve özgür olabilmeleri için kurduğu bir hayalle Bodrum Devlet Hastanesi’nin bodrum katında filizlenen Vakfımız, bugün 25 yıldır süren bir başarı örneği. Aslında vakfımız için büyük bir eser de diyebiliriz; Bodrum’un en büyük ve en önemli eseri belki de… Dolayısıyla da ölümsüz bir eser… Zira eserleri yaratmak kadar yaşatmak da önemlidir ve bu eseri yaşatmak için kurulduğu günden beri Vakfımızda yönetimin her kademesindeki görevlilerimiz, emek verenler, gönüllüler olmak üzere herkes görev ve unvan ayırt etmeden aynı aidiyet duygusuyla ve azimle çalışmaktadır. Vakfımızın en büyük başarısı ilk günden beri bu felsefeyle faaliyet gösteriyor olmasıdır. Bu nedenledolu dolu 25 yılı kutlamak bizlere gurur veriyor. Tüm faaliyetlerimiz halkımız, kamu kurum ve kuruluşlarımız, sivil toplum kuruluşlarımız ile iş birliği içinde gerçekleştirilmektedir. Sürdürülebilir başarımızın temeli de budur” diye konuştu.

 

Sağlık Vakfı’nın 25’inci yılı kutlamalarına katılan  Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras da  önemli mesajlar verdi.

 

“25 yıl dile kolay…”

Açılış konuşmasının ardından Bodrum Belediye Başkanı Sayın Ahmet Aras ise davetlilere şu sözlerle seslendi: “25 yıl dile kolay… Biliyorsunuz gelişmeler ve değişimler hep fikirlerle başlar. Önemli olan doğru fikrin ortaya atılması, o fikir için çalışmak ve o fikri somutlaştırmaktır. 1996 yılında atılan o adım da bizim bugünlere gelmemizi sağladı. Birkaç kişinin bir araya gelerek ortaya attığı bir fikrin sonucunda gelinen 25 yıl çok önemli bir başarıdır. Hepimiz alkışlamalı ve 25. yılı kutlamalıyız. Kurucularımız 25 yıl önce ellerinde bir bina, bir arazi, bir öğretmen bile yok iken inandılar ve yaptılar, bu vakfı kurdular. Bu yola kalpten inanarak çıkanlara, ilerleyen yıllarda bu misyonu devam ettirenlere, hiçbir zaman inancını kaybetmeyen herkese saygı duyuyorum. Bu çok büyük bir özveri ve sorumluluk duygusudur. Büyük bir toplamsal harekettir. Engelli bir bireyin ailesi tarafından güvenilir bir yere gönül rahatlığıyla teslim edilebilmesi o kadar önemli ve büyük bir hizmet ki… Aynı zamanda böyle bir hizmetin sürdürülebilir olması da çok önemli veVakfımız da en zor günlerinde bile imkânsızlıklar nedeniyle kapısını bir gün kapatmamıştır. Bodrum olarak Vakfımıza sahip çıkmalıyız” dedi.

 

El emeği plaketler sunuldu

Belediye Başkanı Ahmet Aras’ın konuşmasının ardında Bodrum Engelliler Sağlık Vakfı’nın geçmiş dönem Yönetim Kurulu Başkanları Sayın Ahmet Azmi Zırh’a, Sayın Hüseyin Birol İnan’a, Sayın Ahmet Salih Biçer adına Sayın Süleyman Vehbi Yazıcı’ya ve Sayın İbrahim Akkaya’ya Bodrum Belediye Başkanı Sayın Ahmet Aras ve Muğla Milletvekili Sayın Suat Özcan tarafından gecenin anısına Bodrum Engelliler Sağlık Vakfı’nın öğrencileri tarafından hazırlanan birer plaket sunuldu.

 

Bodrum Engelliler Sağlık Vakfı Kurucusu Ahmet Azmi Zırh plaket töreninde kısa bir konuşma yaparak şunları söyledi: “Öncelikle değinmek istemediğim bir konu var: Allah rahmet eylesin, Sayın Mesut Yılmaz’ın Vakfımız’a çok büyük faydaları vardır. Her temel atma törenimize mutlaka geldiler. Devletimiz her zaman bize bu yolculukta yardımcı oldu. En büyük desteğimiz devlet, halk ve belediyedir. Kamu arazisini bize veren Ali Server Yazgan Başkanımız’a da burada teşekkürlerimizi sunmak istiyorum. Bir el arabasıyla iki tane tuğla getiren vatandaşımızın desteği bile binayı yapmak kadar önemliydi bizim için... Emeği geçen herkese çok teşekkür ederiz. Bizim bu ülkeye karşı sorumluluklarımız var. Bu devlet ve halkımız bizler için önemli ve bizler de elimizden geldiği kadar devletimiz ve halkımız için çalışmaya devam edeceğiz.”

 

Plaket alan Hüseyin Birol İnan ise; “Bodrum Engelliler Sağlık Vakfı’nın Bodrum kentine de büyük katkısı var. Özellikle kent donatılarının engellilere göre uyarlanması Bodrum Sağlık Vakfı’nın vizyonuyla gelişmiştir. Artık engelli otoparkları, rampalar, engellilerimizi düşünen uygulamalar var. Bu bireylerimize özel plajımız bile var. Bodrum Sağlık Vakfı’nın engelli bireylerimize katkısının dışında böyle bir katkısı olduğunu da söylemek istiyorum. Bu çok önemli” dedi.

 

Vakfın bir önceki dönem Başkanı İbrahim Akkaya ise plaket töreninde şu sözlere yer verdi: “Bu Vakıf kolektif bir çabanın ürünü ve biz bu hizmetleri sunarken yurttaşlık görevi bilinciyle çalıştık. Hepimiz Anadolu’nun bir yerinden geldik. Çalıştık, kazandık ve topluma olan borcumuzu hiç unutmadık. Vakıf olarak bütün yurttaşlarımızla vatandaşlık bağıyla akraba olduğumuzu düşünüyoruz. Bu bizim çalışma felsefimizdir. Bu 25 yılda çok sıkıntılı süreçlerden geçtik ama bunun bir yurttaşlık vazifesi olduğunu bilerek hiç vazgeçmeden çalıştık. Biz Türkiye’deki birkaç yüz engelliye hizmet veriyoruz ama çok önemli ve örnek bir modeliz. Hizmetlerimizin devam etmesi için gördüğümüzü görmezden gelmemeli, sorumluluk almalı ve vazifeye atılmalıyız.”

 

Törenin ardından davetliler, sahne alan Triodonna müzik grubu eşliğinde keyifli bir akşam geçirdi.  

 

 

Bodrum Engelliler Sağlık Vakfı Hakkında:

Bodrum Engelliler Sağlık Vakfı, 1996 yılında, Bodrum ve çevresinde yaşayan, eğitim ve rehabilitasyona ihtiyaç duyan engelli bireylerimize hizmet sunmak ve onlara destek olmak hayaliyle yola çıkan 36 iş insanı tarafından kuruldu. Kurulduğu yıllarda Bodrum Devlet Hastanesi’nin bodrum katında kısıtlı imkânlarla engelli bireylere fizik tedavi hizmeti veren Vakıf, 2002 yılı itibarıyla daha fazla engelli bireye destek olabilmek için Turgutreis’te 10 dönüm arazi üzerine kurulan ve 250 özel gereksinimli bireye hizmet verme kapasitesine sahip iki vakıf binası ile faaliyetlerine devam etmektedir. 

 

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından belirlenen fizyoterapi ve özel eğitim hizmetlerinin yanı sıra engelli bireylerin bağımsız olarak yaşamlarını sürdürmelerini sağlamak, kent donatılarının engellilere uygun hale getirilmesi için yerel yönetimlerle işbirliği içinde projeler üretmek, engelli olmak konusunda toplumsal farkındalığı artırmak, engelli bireylere ve ailelerine meslek kazandırmak ve sosyal hayata dahil olmalarını sağlamak amacıyla kurulan Bodrum Engelliler Sağlık Vakfı yerel, ulusal ve uluslararası platformlarda ilgili sivil toplum örgütleri, kişi, kurum ve kuruluşlarla işbirliği ve şeffaflık içerisinde çalışmaya büyük önem vermektedir.

 

Topluma karşı sorumluluk ve farklılıkların toplumsal bir zenginlik olduğunun bilinciyle25 yıldır, yüzlerce engelli bireyimizin hayatına dokunan Bodrum Engelliler Sağlık Vakfı destekçimiz olmak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.