KÜLTÜR-SANAT Haber Girişi : 13 Mayıs 2024 12:19

Hasan Cingiz Sergisi 'Yolculuk'

Hasan Cingiz Sergisi 'Yolculuk'
Sanatçının Türk ve Avrupa koleksiyonlarında çingeneler serisinden eserleri bulunuyor

Hasan Cingiz’in yolculuk temalı yeni sergisi 14 Mayıs’ta Milta Bodrum Marina’daki Osmanlı Tersanesi Kaymakamlık sanat galerisinde açılıyor.

voyage otel

 

Yıllardır sanatın doğasıyla uyum halindeki göç kavramına odaklanan sanatçının figürleri, sürekli bir dolaşım halinde. Tuvalde tekerlek yuvarlarken, demir bavullarını taşıyan heykellere dönüşüveriyorlar.

 

2008 yılında tuval üzerine boyayı akıtarak oluşturduğu serisinde, çingenelerin keyifli yaşamını, stilize edilmiş figürlerle aktarmıştı. Dağınık, mekânsız ve anonim figürler neşe içindeydi. Seri, bir süre daha tuval üzerinde devam etti. Daha sonra çingeneler sessizliğe büründü. Tuval üzerindeki durağanlık, sanatçıyı rahatsız etmeye başladı ve daha rahat olabilecekleri eserlere, heykellere dönüştüler. Yine anonim, mekânsız ve dağınıktılar. Şimdi belli belirsiz de olsa başka bir hâle büründükleri seziliyor. Göçebeler güncel yaşama göz kırparak, yolculuk fikrine uyum sağlayabileceklerini işaret ediyorlar.

 

Sanatçının Türk ve Avrupa koleksiyonlarında çingeneler serisinden eserleri bulunuyor. Birkaç defa sergilenen ve izleyiciler tarafından çok beğenilen çingenelerin bir kısmı galeriye çıkmadan koleksiyonerler tarafından satın alındı. Sanatçının kendi eserlerinin göçebe ruhuyla gerçek göçerler arasında samimi bir bağ kuruyor.

Sanatçının son dönem eserlerini görmek isteyenler için sergi, 28 Mayıs 2024’e kadar 10.00 – 19.00 saatleri arasında gezilebilir.