• Nevavprestij
ÇEVRE -YAŞAM Haber Girişi : 22 Ekim 2019 12:01

Göreme Vadisi milli park olmaktan çıkarıldı

Göreme Vadisi milli park olmaktan çıkarıldı
1986 yılından itibaren milli park olan Göreme Vadisi, Cumhurbaşkanlığı kararıyla milli park olmaktan çıkarıldı. Bu gelişme sonrası burasının imara açılacağından endişe ediliyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla Resmî Gazete’de yayımlanan karara göre, Göreme Vadisi ve çevresindeki alanın milli park olarak belirlenmesi hakkındaki 30 Ekim 1986 tarihli ve 86/11135 Sayılı Bakanlar Kurulu Kararı yürürlükten kaldırıldı ve Göreme milli park olmaktan çıkarıldı.

voyage otel

 

CHP’Lİ SARIASLAN: MİLLİ PARK STATÜSÜNDEN ÇIKARILMASI DEMEK YAPILANDIRMAYA AÇMAK DEMEK

 

CHP Nevşehir Milletvekili Faruk Sarıaslan konu hakkında sozcu.com.tr’ye açıklamalarda bulundu. Söz konusu bölgenin UNESCO Kültür Mirası Listesi’nde olduğunu söyleyen Sarıaslan, “Burasının milli park statüsünden çıkarılması demek yapılandırmaya açılması demek. Burada bulunan ufak, kaçak yapılanmaları yıktılar. İyi de yaptılar. Ben o zaman da bunu söyledim. Ancak şu an anlaşılıyor ki burada amaç bölgeyi büyük yapılanmalara açmak. Bu bizim için çok kötü olur. Bu kararın hiçbir tutarlı yanı yok. Bu tarz bir durum Kapadokya’yı mahveder. Çünkü burası bölgenin tam göbeğinde olan bir yer. Yani olası bir yapılanmadan diğer yerlerin etkilenmemesi mümkün değil.” ifadelerini kullandı.