EKONOMİ Haber Girişi : 11 Kasım 2022 10:56

GESİFED - BESİAD “9’uncu İş İnsanları Zirvesi”nde Çevre Küresel İklim Krizi Paneli Gerçekleştirdi

9 GESİFED-BESİAD İş İnsanları Zirvesi’nde; TÜRKONFED Yüksek Danışma Kurulu Başkanı Şükrü Ünlütürk’ün moderatörlüğünde Çevre Küresel İklim Krizi Paneli gerçekleştirildi.

İklim değişikliği ve jeopolitik gerilimler nedeniyle artan enerji kriziyle mücadelede enerji verimliliğinin önemine dikkat çeken Onur Ünlü, “Enerji tüketiminin minimize edilmesi hem maliyet kontrolü hem de enerji bağımsızlığı kapsamında ülkelerin bir numaralı konu başlığı haline geldi. Uluslararası araştırma kuruluşların yaptığı çalışmalar tüm dünya genelinde ortalama yüzde 40 enerji verimlilik potansiyeli olduğunu ortaya koyuyor. Bizim saha çalışmalarımıza göre ise enerjisinin yüzde 75’ini ithal eden ülkemizde toplam enerji tüketiminin üçte birini gerçekleştiren sanayi kuruluşlarında yüzde 32 ve diğer üçte birini gerçekleştiren ticari bina ve konutlarda yüzde 54 enerji verimliliği potansiyeli mevcut.

voyage otel

 

Yaptığımız hesaplamalar, enerji tasarrufu ve verimliliği çalışmaları ile bugünkü enerji fiyatları baz alındığında enerji ithalatını yıllık yaklaşık 15 milyar dolar azaltmanın mümkün olduğunu gösteriyor. Dolayısıyla enerji verimliliğine yönelik tüm çalışma ve yatırımlar hem ülkemizin enerjide dışa bağımlılığının azalması hem işletmelerin enerji maliyetlerini düşürmesi hem de gezegenimiz için kritik öneme sahip” dedi.

 

Panelde DİMES Genel Müdürü Ozan Diren iklim krizi konusunda TÜSİAD ve B4G bünyesinde yapılan çalışmalar hakkında bilgi verirken, Aksoy Holding CEO’su Batu Aksoy ise Avrupa Birliği’nde iklim krizi konusunda yapılan çalışmalar ile Ukrayna-Rusya savaşının Avrupa Birliği’nin sürdürülebilirlik hedeflerine etkilerini ve enerji konusunda gelecek öngörülerini anlattı.