• velx
EGE Haber Girişi : 19 Eylül 2022 16:22

Gaziler Efes ve Bodrum'da unutulmadı

19 Eylül Gaziler Günü dolayısıyla Bodrum Belediye Meydanı’nda tören düzenlendi. Bir kutlama etkinliği de Efes'te yapıldı. Gaziler etkinliklerde duygusal anlar yaşadı

TBMM tarafından Başkomutan Mustafa Kemal Atatürk’e 19 Eylül 1921 günü Mareşallik rütbesi ve Gazilik unvanının verilmesinin yıl dönümü olan “Gaziler Günü” dolayısıyla düzenlenen törene; Bodrum Kaymakamı Bilgehan Bayar, Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, Cumhuriyet Başsavcısı Hasan Dalak, İlçe Garnizon Komutanı Albay Durmuş Altınkaya, daire amirleri, siyasi parti ve STK temsilcileri, gaziler, öğretmenler, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

radisson ilanı

 

Atatürk heykeli önünde çelenk sunumuyla başlayan tören, saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla devam etti. Muharip Gaziler Derneği Bodrum Şube Başkanı Hasan Külcü’nün günün anlam ve önemini belirten konuşmasıyla devam eden törende, Belediye Başkanı Ahmet Aras gazilerle hatıra fotoğrafı çektirdi.

 

Muharip Gaziler Derneği Bodrum Şube Başkanı Hasan Külcü ve üyeleri Gaziler Günü programı kapsamında belediye başkanlığı ve kaymakamlığı ziyaret etti.

 

“Bir gün değil her gün sizlerleyiz”

 

Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, “Gaziler Günü” kapsamında yaptığı konuşmasında, her zaman şehit ailelerinin ve gazilerin yanında olacaklarını belirterek, “Türk milletine şanlı zaferler yaşatan tüm gazilerimize şükranlarımı sunuyor, Türk milletinin egemenliği için canını vermekten çekinmeyen şehitlerimizi ve ebediyete intikal eden gazilerimizi minnet, saygı ve şükranlarımla anıyorum. Şehitlerimiz ve gazilerimiz bizler için vatanın kurtuluşunda ve idamesinde çok büyük bir temel taşıdır. Biz temelimizi Ata’mıza, şehitlerimize ve gazilerimize dayıyoruz.  Sizlerin önemi bizim için çok büyük. Burada olmanızdan son derece mutluyum. Biz, bir gün değil her gün sizlerleyiz. Sizlerin ve ailelerinizin her zaman yanında olmaya devam edeceğiz” dedi.

 

Ziyaretlerin ardından, Muharip Gaziler Derneği Bodrum Şubesi başkan ve üyeleri ile birlikte Kaymakamı Bilgehan Bayar ve Başkan Ahmet Aras'ın da katılımıyla Bodrum Belediyesi Trafo Kafe'de öğle yemeği yendi.

 

EFES GAZİLERE SAHİP ÇIKTI

 

19 Eylül Gaziler Günü Efes Selçuk’ta törenle kutlandı. Atatürk Anıtı önünde düzenlenen törene İlçe Kaymakamı Ekrem İnci, Belediye Başkanı Filiz Ceritoğlu Sengel, protokol üyeleri, gaziler ve öğrenciler katıldı. 

Gazi Mustafa Kemal Atatürk'e Mareşal Rütbesi ve Gazilik unvanı verilişinin 101. Yılı sebebiyle düzenlenen tören kaymakamlık, belediye başkanlığı ve Şehit Aileleri ve Gazileri Yardımlaşma Derneği çelenklerinin Atatürk Anıtı’na sunulmasıyla başladı.  İstiklal Marşı’nın ardından Şehit Aileleri ve Gazileri Yardımlaşma Derneği Başkanı Fahrettin Eren bir günün anlam ve önemini belirten bir konuşma yaptı.

Gazilerin ve şehitlerin Türk Ulusunun ortak değeri olduğunu belirten Eren; “Selam olsun cepheden cepheye koşan Nezahat Onbaşı’ya, selam olsun Şerife Bacı’ya, selam olsun Erzurumlu Kara Fatma’ya, selam olsun Gördesli Makbule’ye. Bu topraklar için nefesini kaybeden aziz şehitlerimizi, ebediyete intikal eden gazilerimizi bir kez daha rahmet ve minnetle anıyorum. Hayatta olan gazilerimize ve ailelerine saygılar sunuyorum. Bizleri bu önemli, onurlu, gururlu günümüzde yalnız bırakmayan herkese çok teşekkür ediyorum. 19 Eylül Gaziler Günümüz Kutlu Olsun” dedi.

Fahrettin Eren’in konuşmasının ardından protokol üyeleri ilçe şehitliğini ziyaret etti.  Efes Selçuk Belediye Başkanı Filiz Ceritoğlu Sengel ayrıca 19 Eylül Gaziler Günü sebebiyle Şehit Aileleri ve Gazileri Yardımlaşma Derneği’ni ziyaret etti.