• Nevavprestij
GÜNCEL Haber Girişi : 04 Nisan 2024 09:55

Emekliler dikkat... Şimdi de promosyon oyunu

Emekliler dikkat... Şimdi de promosyon oyunu
Dolandırıcıların yeni hedefi emekli promosyonları oldu. Dolandırıcılar, “Bankadan arıyoruz promosyonunuzu evinize getireceğiz. TC kimlik numaranızı, banka hesap numara ve şifrelerinizi öğrenmeliyiz” diyerek vatandaşın hesabındaki paraları çalıyorlar

Kamu ve özel bankalar emekli maaş promosyon tutarlarında yarışa girerken, burada yaşanan yoğunluk dolandırıcıların iştahını kabarttı. Dolandırıcılar kendilerine banka yetkilisi izlenimi vererek, vatandaşları telefonla arayarak tuzağa düşürmeye çalışıyor.

voyage otel

 

 

İKİ YÖNTEM İZLİYORLAR

 


Son günlerde banka çalışanı gibi arayarak müşterilerin kişisel verilerini isteyen bir takım kişilerin ortaya çıktığı belirlendi. Sabah'ın haberine göre, dolandırıcıların emeklileri kandırmak için ağırlıklı olarak iki yöntem izledikleri belirlenirken, ilk yöntemde dolandırıcıların "Biz bankadan arıyoruz, emekli maaşınızı, promosyonunuzu evinize getireceğiz.

 

 

Bunun için TC kimlik numaranızı, banka hesap numaranızı, banka kartı ve kredi kartı şifrenizi öğrenmeliyiz" ifadelerini kullandıkları öğrenildi. Emeklilerin kişisel bilgilerini ele geçiren dolandırıcıların ardından vatandaşların tüm banka hesaplarını ve kredi kartlarını boşalttıkları tespit edilirken, bu yöntemle mevcutta yüzlerce kişinin aldatıldığı belirlendi. 

 

 

FARKLARI İSTİYORLAR

 


İkinci yöntemde ise emeklilerin yeni zamlı promosyonunu alabilmesi için eski promosyonuna ilişkin bir fark ödemesi çıktığını ve bunun için verecekleri hesap numarasına para aktarılmasını isteyen dolandırıcıların bu yöntemle de binlerce kişiyi mağdur ettikleri görüldü.  Bu yöntemde dolandırıcıların "Yeni zamlı promosyonunuzu almak için eskiye dair fark ödemesi yapmanız gerekiyor. Şu hesap numarasına 3 bin TL atın, 15 bin TL hesabınıza geçsin" ifadelerini kullanarak vatandaşı kandırdıkları ve ardından hesaplarına geçirdikleri parayla ortadan kayboldukları ortaya çıktı. Söz konusu bilgilerin bankalarda mevcut olduğunu ve böyle bir aramanın yapılmadığını vurgulayan yetkililer, mağduriyetlerin ortaya çıkmaması ve kötü bir sonuçla karşılaşılmaması hususunda emeklileri uyardı. 

 

 

PEKİ VATANDAŞLAR NE YAPMALI?

 

 

Size gelen telefon, mesaj ya da e-posta'ya hemen güvenmeyin. Telefonun bankanın resmi numarasından gelip gelmediğine bakın ve bankanızla irtibata geçerek 'Bize para gönderin' teklifine itibar etmeyin.