SAĞLIK Düzenleme Tarihi : 23 Temmuz 2020 12:38 Haber Girişi : 23 Temmuz 2020 12:39

Egeli Gençlerin PCR Test Projesi TEKNOFEST’te yarışacak

Ege Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Elektrik Elektronik Mühendisliği Bölümü 4.sınıf öğrencileri Alişan Aygar ve Elif Ege Diken’in lisans bitirme tezi projeleri TEKNOFEST’te yarışacak.

 

Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak, projeyi gerçekleştiren öğrencileri makamında ağırladı. Gençlerin bilime sundukları katkılardan dolayı memnun olduğunu ifade eden Rektör Budak, “Egeli gençler, topluma fayda sağlayacak projeler üreterek toplumla iç içe olma, toplumla bütünlük sağlamada köprü oluyorlar. Proje kapsamında geliştirilecek cihaz hem düşük maliyet sağlayacak hem de yerli ve milli olma özeliği taşıyor. Ülkemizin ve dünyanın içinde bulunduğu zorlu pandemi sürecine büyük destek sağlayacak projelerinden dolayı öğrencilerimizi ve danışman hocalarını tebrik ediyor, başarılarının devamını diliyorum. Öğrencilerimizin, Ağustos ayında gerçekleşecek TEKNOFEST yarışmasından da iyi bir dereceyle döneceklerine inanıyorum” dedi.

 

Proje Danışmanı Doç. Dr. Mutlu Boztepe: Öğrencilerimizin bu başarısı bizleri de çok mutlu etti
Proje hakkında bilgi veren Proje Danışmanı Doç. Dr. Mutlu Boztepe, “Danışmanlığını Solar Biyoteknoloji şirketinin kurucusu Dr. Yalın Kılıç ile birlikte yaptığımız projemiz, TÜBİTAK 2209-B Sanayiye Yönelik Lisans Araştırma Projeleri Desteği Programı kapsamında destek kazandı. Ayrıca, 17-19 Ağustos 2020 tarihleri arasında düzenlenecek olan ‘TÜBİTAK 2242 Üniversite Öğrencileri Araştırma Proje Yarışmaları’ bölge finalinde, TEKNOFEST yarışmasında ‘İnsanlık Yararına Teknolojiler/Sağlık ve İlk Yardım Kategorisi’ ve ‘Biyoteknolojik İnovasyonlar/Proje kategorilerinde’ yarışacak. Öğrencilerimizin bu başarısı bizleri de çok mutlu etti” diye konuştu.