• Nevavprestij
GÜNCEL Haber Girişi : 21 Nisan 2020 16:53

Ege Üniversitesi’ne 510 kişilik kadro tahsis edildi!

Ege Üniversitesi’ne 510 kişilik kadro tahsis edildi!
Korona virüs (Covid-19) ile mücadele kapsamında önemli bir misyon üstlenen Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesine çeşitli niteliklerde 310 sözleşmeli sağlık personel ve 200 işçi kadrosu tahsis edildi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Kabinesi Toplantısı sonrası alınan kararlara ilişkin yaptığı açıklama ile bünyesinde tıp fakültesi bulanan üniversitelere hizmetlerin aksamadan yürütülmesi için sözleşmeli personel ve işçi kadrosu tahsis edildiği müjdesini verdi. Covid-19 ile mücadele kapsamında iki hafta önce 221 sağlık çalışanı kadrosunun tahsis edildiği İzmir’in ve Ege Bölgesinin en önemli tedavi ve araştırma merkezlerinden olan Ege Üniversitesine de devletin zirvesinin desteği artarak devam ediyor. Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesine 220 hemşire, 40 sağlık teknikeri, 15 röntgen teknikeri, 10 biyolog, 5 fizyoterapist, 5 diyetisyen, 5 eczacı ve 10 diğer nitelikte sağlık personelinden oluşan 310 sözleşmeli personel ile 200 işçi kadrosu tahsis edildi.

voyage otel

 

“Bizi ziyadesiyle memnun etti”

 

Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak, “Üniversitemize de 510 yeni kadronun ihdas edilmesi bizi ziyadesiyle memnun etti. Göreve başladığım günden bu yana ve özellikle de salgın sürecinde devletimizin zirvesinin üniversitemize desteği artarak devam ediyor. Desteklerini hiçbir zaman üniversitemizden esirgemeyen Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan başta olmak üzere Hazine ve Maliye Bakanımız Berat Albayrak’a, salgının ilk gününden beri hastanemize hem tıbbi hem de malzeme desteğini sürdüren Sağlık Bakanımız Dr. Fahrettin Koca’ya, Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanı Naci Ağbal’a konuyu her zaman gündemde tutan Yükseköğretim Kurulu Başkanımız Prof. Dr. Yekta Saraç’a üniversitem adına teşekkürlerimi sunuyorum” diye konuştu.

 

Rektör Budak, çalışmaları anlattı


EÜ’de yapılan ve devam eden çalışmaları anlatan Rektör Prof. Dr. Necdet Budak, “Üniversitemiz, korona virüs ile mücadele kapsamında önemli bir misyonu üstleniyor. Tanı konulan veya şüpheli görülen vakaların tedavi ve kontrolleri üniversitemiz hastanesinde büyük bir hassasiyetle yapılıyor. Tüm dünyayı etkisi altına alan bu salgına karşı devletimizin tüm birimleri gibi üniversitemiz de yekvücut olmuş durumda. Türkiye’de ilk vakanın görülmesi ile birlikte hem Ege Üniversitesi Ailesi’nin hem de halkın doğru bilgiye erişmesi amacıyla üniversitemiz web sayfası üzerinden Korona Virüs Bilgilendirme Rehberini paylaştık. Cumhurbaşkanlığı, Sağlık Bakanlığı ve Yükseköğretim Kurulu Başkanlığının önerileri ve aldığı kararlar doğrultusunda Ege Üniversitesi Korona Virüs Salgını Koordinasyon Komisyonunu (EGE-KOVKOM) kurduk. Ege Üniversitesi Hastanesi, Sağlık Bakanlığı tarafından Covid-19 PCR testi yapmak üzere yetkilendirildi. ‘İmmün Plazma’ yöntemi ile tedaviye başladık. Ayrıca, Covid-19’a karşı milli DNA aşısı geliştirilmesine öncülük ediyoruz. Aşı Araştırma ve Geliştirme Grubu’nun başlattığı yerli DNA aşısında ilk aşama tamamlandı. Azerbaycanlı doktorlara korona virüs eğitimi veriyoruz” bilgisini verdi.