EGE Haber Girişi : 12 Nisan 2021 13:18

Edremit'te “Cumhuriyet Çiftlikleri" projesi

Edremit’te “Cumhuriyet Çiftlikleri” projesi hayata geçiyor. Edremit Belediyesi yöneticileri proje kapsamında Atalık tohumların üretimi ve takası amacıyla Edirne Belediyesi’ni ziyaret etti.

Haber Merkezi - Edremit’te “Cumhuriyet Çiftlikleri” projesi hayata geçiyor. Edremit Belediyesi yöneticileri proje kapsamında Atalık tohumların üretimi ve takası amacıyla Edirne Belediyesi’ni ziyaret etti.
 
Edremit Belediye Başkanı Selman Hasan Arslan’ın “3T kalkınma projesi” kapsamında sebze üretiminden sonra Atalık tohum üretimi için de adımlar atıldı. Edremit Belediye Başkan Yardımcısı Metin Tunçer, Tarımsal Hizmetler Müdürü İbrahim Atış, Kültür Müdürü Ömer Güçlü, “Cumhuriyet Çiftlikleri” projesi kapsamında Atalık tohumların üretimi ve takası amacıyla Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan’ı makamında ziyaret etti. Yapılan ziyarette tohum takası konusunda belediyelerin iş birliği içerisinde çalışması kararı alındı. 
 

radisson ilanı

Çıkrıkçı Mahallesi’ndeki belediyeye ait fidanlıkta ekimlerine başlanan Atalık tohumlar, belediye arazilerinin geri kalanında da kurulacak “Cumhuriyet Çiftlikleri”nde üretilmeye başlanacak. Atalık tohumlar daha sonra da çoğaltılarak bölgedeki çiftçilere dağıtılacak ve üretime katkı sağlanacak.


 
Belediye Başkan Yardımcısı Metin Tunçer, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Yerli atalık tohum, binlerce yıldır değişen koşullara uyum sağlayarak günümüze kadar ulaşmayı başaran, genetiği bozulmamış olduğu için sürdürülebilir bir genetik hazine bizim için. Bu yüzden gıdanın güvencesi olan bu biyolojik çeşitliliği destekliyoruz ve desteklemeye de devam edeceğiz. Kurmayı planladığımız 'Cumhuriyet Çiftlikleri'mizde Atalık tohumlarımızı üretip çoğaltarak halkımızın sağlıklı gıdalara kavuşmasına öncülük edeceğiz” dedi.