KÜLTÜR-SANAT Haber Girişi : 05 Nisan 2024 11:22

Duygu Asena Roman Ödülü Neslihan Önderoğlu'nun

Duygu Asena Roman Ödülü Neslihan Önderoğlu'nun
Doğan Kitap’ın Duygu Asena'nın anısını ve fikirlerini yaşatmak için 2007 yılından itibaren düzenlediği Duygu Asena Roman Ödülü bu yıl Everest Yayınları tarafından yayımlanan 'Cüret' romanıyla Neslihan Önderoğlu'na verildi.

"Neslihan Önderoğlu’nu Cüret adlı romanındaki 'kimsesizlerin ve toplumda yerini bulamayanların direncini anlattığı hikayesiyle ve anlatı dilinin yetkinliği, temaları dağılmadan bütünlüğe taşıması' ile ödüle değer görüldü."

voyage otel

 

 

"JÜRİYE TEŞEKKÜR EDERİM"

 


 Ödülün bu yılki sahibi Neslihan Önderoğlu ise duygularını şu şekilde dile getirdi “Duygu Asena gibi simgeleşmiş bir isimle verilen bu ödüle romanım Cüret’in değer bulunmasından onur duydum. Bu sorumluluk ve geleneği tıpkı benden önce ödülü alan arkadaşlarım gibi taşıyacağım. Değerli jüri üyelerine teşekkür ederim.”

 

 

DUYGU ASENA ROMAN ÖDÜLÜ

 


2023 yılı içerisinde Türkiye’de faaliyet gösteren bir yayınevi tarafından basılmış ve Türkçe yazılmış roman türündeki eserlerin katıldığı ödülün seçici kurulu, Doğan Hızlan başkanlığında Asuman Kafaoğlu-Büke, Filiz Aygündüz, İhsan Yılmaz, Elif Tanrıyar, Sibel Oral ve geçen yılın kazananı Arlin Çiçekçi’den oluşuyor. Ödülün bu yılki tutarı 20 bin lira olarak belirlendi.