KÜLTÜR-SANAT Düzenleme Tarihi : 07 Eylül 2020 17:14 Haber Girişi : 07 Eylül 2020 17:15

Duayen gazeteci Erbil Tuşalp son yolculuğuna uğurlandı

Bir süredir tedavi gördüğü KOAH hastalığı nedeniyle hayatını kaybeden BirGün’ün eski yazarlarından duayen gazeteci ve yazar Erbil Tuşalp, İzmir’de son yolculuğuna uğurlandı

       
Bir süredir tedavi gördüğü İzmir Başkent Hastanesi’nde 5 Eylül’de KOAH hastalığı nedeniyle hayatını kaybeden BirGün’ün eski yazarlarından duayen Gazeteci ve Yazar Erbil Tuşalp, bugün son yolculuğuna uğurlandı. 75 yaşında hayata gözlerini yuman Tuşalp, İzmir Karşıyaka Doğançay Mezarlığı’nda toprağa verildi.
 

Cenaze törenine; İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, CHP İzmir Milletvekili Atila Sertel, İzmir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Misket Dikmen, Karaburun Belediye Başkanı İlkay Girgin Erdoğan, siyasetçi Yaşar Okuyan, gazeteci Nazım Alpman, Sol Parti İzmir İl Yönetimi, TAKSAV İzmir Temsilciliği, BirGün ve Cumhuriyet Gazetesi Ege Temsilcilikleri, Karaburun’dan dostları ve sevenleri katıldı. Ayrıca törene Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu çelenk gönderdi.

Törende konuşan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, “Türkiye’nin özgür basın konusunda en büyük sınavlarından biri olan 12 Eylül darbesi döneminde Erbil abi gazetecilik dersi verdi. Kendisi araştırmacı gazeteciliğin en iyi isimlerinden biriydi. Asla teslim olmadı. Özgürlüğünden, düşüncelerinden taviz vermedi. Anısını her daim yaşatacağız” dedi.

Erbil Tuşalp ile çalışma arkadaşlığı yapan Gazeteci Nazım Alpman ise, “1990’lı yılların sonunda iki yıla yakın Milliyet Gazetesi’nde çalıştık. Bir gazeteci büyüğüm olarak 1970’li yıllardan beri takip ediyordum. Erbil Tuşalp demek belge demekti. Her şeyi yazardı. Kurşun kalemi ve sarı defterlerine her şeyi not ederdi. Bize önerdiği haberleri bile haber küpürleri, notlar, görseller ile verirdi. Kendisini kollamadığı kadar çalışanlarını kollardı. Ondan dürüstlük, gerçeklik ve habercilik öğrendim. Onun en karşısındakiler bile onun dürüstlüğünü takdir ederdi. Az sayıdaki gazeteciden biriydi. Anılarını, mücadelesini yaşatmalıyız ve yaşatacağız” diye konuştu.