• Nevavprestij
GÜNCEL Haber Girişi : 26 Ekim 2019 11:58

Devletin hangi kurumunun genel müdürü Cumhurbaşkanı'ndan bile fazla maaş alıyor?

Devletin hangi kurumunun genel müdürü Cumhurbaşkanı'ndan bile fazla maaş alıyor?
Eti Maden'in, yurt dışında kurduğu 5 ayrı şirketinin genel müdürlerine, 13 bin 500 Euro (Yaklaşık 87 bin lira) aylık maaş ödendiği ortaya çıktı. Cumhurbaşkanı Erdoğan ise 81 bin lira maaş alıyor

Eti Maden'in hesaplarını ve Sayıştay raporunu inceleyen TBMM KİT Komisyonu üyesi ve CHP Zonguldak Milletvekili Deniz Yavuzyılmaz, Sözcü'den Deniz Ayhan'a yaptığı açıklamada Eti Maden'in yurt dışı şirketlerin yönetim kurulu başkanlarına 7 bin 362 lira, 5 kişiden oluşan yönetim kurulu üyelerine 3 bin 681 lira, denetçi üyeye aylık 400 Euro ödendiğini, genel müdürlerin aylık ücretlerinin ise 13 bin 500 Euro olduğunu açıkladı.

voyage otel

Etimaden'in Finlandiya'da ‘AB Etiproducts OY' Lüksemburg'da ‘Eti Mine SA', Amerika'da ‘Etimine USA', Hong-Kong'da ‘Etimaden Asıa Pacıfıc' ve Rusya'da da ‘Etiproducts' adlı şirketleri bulunuyor.

CHP'li Yavuzyılmaz şunları söyledi:

“Bu ülkede bir kamu kurumunun genel müdürü nasıl oluyor da, Cumhurbaşkanından bile fazla maaş alıyor. Bu talihli müdürler kim, raporlarda isimleri yok. Kim olduklarını araştırıyorum. Hiçbir kayıtta yer almıyorlar.''

Cumhurbaşkanı'nın brüt maaşı şu an 74 bin 500 lira. Bu maaş 2020 yılında 6 bin 750 liralık artışla 81 bin 250 liraya yükselecek.