KÜLTÜR-SANAT Haber Girişi : 09 Ocak 2020 22:03

Çocukluğun ve büyümenin romanı

Çocukluğun ve büyümenin romanı
Hülya Şalk’ın ilk romanı Denizin Büyülü Melodisi Yorum Yayıncılık tarafından yayınlandı!

Hülya Şalk’ın ilk romanı Denizin Büyülü Melodisi Yorum Yayıncılık tarafından yayınlandı!
“Bunu defalarca yaptım, biliyorum. Devam edersem önce başım dönmeye başlayacak. Sonra ben de dalgalarla birlikteymişim, onlardan biriymişim gibi gidip geldiğimi düşleyeceğim. Belki de durduğum yerde salınmaya başlarım. Devamında
ısrarlıysam ben de bir dalga olacağım; kıyıya vurup kumda izini oluşturduktan sonra denize katılacak bir dalga… Bu hep böyleydi.”

voyage otel


Hülya Şalk’ın ilk romanı Denizin Büyülü Melodisi bir büyüme romanı. Bir kıyı kentinde beş yaşındaki Gizem’in hayatla ve büyüklerin dünyasıyla kurduğu ilişkiyi anlatan roman romanda zaman ve dil kavramları konusunda da dikkat çekici biçimsel denemeler sunuyor. Gizem’in, doğayla, hayallerle, masal kahramanlarıyla örülü dünyasında hayatı,
dünyayı, büyümeyi, ayrılığı ve ölümü öğrenmesinin hikâyesi. Masalların büyülü kahramanlarının hayata hazırladıkları Gizem, ölümü, bir mekânı bırakıp gitmeyi, ayrılığı öğrenecek, çocukluk günlerinin masalını hayatın gerçekliğiyle sonlandıracaktır.
Hülya Şalk ilk romanında, okuru zaman, dil ve bilinç üzerine düşünmeye, çocukluğun ve masalların diliyle büyülenmeye çağırıyor.

 

 H ü l y a Ş a l k Y ü c e s a n hakında


Orta Doğu Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Mimarlık Bölümünden 1991 yılında mezun oldu. Mesleğe serbest mimar olarak başladı. 60’a yakın projenin tasarımını yaptı ve uygulamasında çalıştı. Halen serbest mimar olarak çalışıyor.
Mimarlığın yanı sıra tasarımcı kimliği ile güzel sanatların önemli bir dalı olan resimle de ilgisini sürdürmektedir. Eserlerinin bir bölümünü “Esintiler” başlığı altında sergileme kararı aldı. ASO
sergi salonunda 15 Kasım 2015 günü ilk sergisini açmıştır. Sergide 22 tablodan oluşan bir seçki yer almıştır. Bu tablolardan 16’sı satılmıştır.
İlk romanı “Denizin Büyülü Melodisi” 1. baskısı Eylül 2019 tarihinde Yorum Yayıncılık tarafından yayımlandı.