• Nevavprestij
POLİTİKA Düzenleme Tarihi : 27 Ağustos 2020 12:10 Haber Girişi : 27 Ağustos 2020 12:12

Çıray'dan çarpıcı sözler: Açıklanan Covid-19 rakamlarını 10'la çarpın!

Çıray'dan çarpıcı sözler: Açıklanan Covid-19 rakamlarını 10'la çarpın!
İzmir Milletvekili Dr. Aytun ÇIRAY "Başlangıçta baskın AKP propagandası nedeniyle yadırganan bu açıklamalarımızın ne yazık ki haklılığı zaman içerisinde ortaya çıkmıştır.” dedi.

 İYİ Parti Milli Güvenlik Politikaları Başkanı ve İzmir Milletvekili Dr. Aytun ÇIRAY çarpıcı açıklamalarda bulundu. “Başlangıçta baskın AKP propagandası nedeniyle yadırganan bu açıklamalarımızın ne yazık ki haklılığı zaman içerisinde ortaya çıkmıştır.” dedi.

voyage otel

 

Erdoğan ve AKP yönetiminin kefen paramıza kadar tüm yedek akçelerimizi çarçur ettiğini söyleyen Çıray, bu süreçte de iktidarın sağlık mı yoksa ekonomi mi ikileminden ekonomiyi tercih ettiğini belirterek, COVID-19 salgını yeteri kadar azaltılmadan birçok ekonomik ve sosyal faaliyetin önünün erken açılmasının Türkiye’yi COVID-19 açık hava hastanesine çevirdiğini söyleyen Çıray açıklamasına şöyle devam etti:

 

RUS TURİSTLERE KAPILARIMIZ KONTROLSÜZCE AÇILDI

 

“Son olarak Kurban Bayramımızda turizmi teşvik edecek kararlar alınmıştır. Bununla kalmayan AKP iktidarı 18 yıllık beklemeden sonra zaten ibadete açık olan Ayasofya’yı tekrar ibadete açarken binlerce insanı bir araya getirmiştir. Daha da önemlisi resmi olarak 900 binin üzerinde COVID-19 hastası bulunan Ruslara Türkiye’nin kapıları açılmış ve salgının bulaşma riski artırılmıştır. Bunları gördükten hemen sonra aynı günlerde yeni bir açıklama yaparak, derhal tedbir alınmazsa sağlık sisteminin çökebileceğini ifade etmemize rağmen bizi dinlemeyen AKP iktidarı, COVID-19 için tedbir alın açıklamamızı 30 Ağustos Zafer Bayramı’nı yasaklayın anlamıştır.”

 

COVID-19 TABLOSUNDA DEĞİŞİKLİK YAPILMASI GÜVEN KAYBIDIR

 

Çıray, “Bugün gelinen noktada vatandaşlarımızın durumu içler acısıdır. Ülkenin her yerinden, hastalar, hasta yakınları ve meslektaşlarım tarafından aranıyorum ve dinlediklerim beni ürpertiyor. Şimdi ise mevsim değişikliği başladı ve bu değişiklik dönemlerinde başka hastalıklarda artış olması kaçınılmazdır. AKP yönetimi maalesef buna da hazırlıklı değildir,” dedi.

Çıray sözlerine şöyle devam etti; “Nitekim Sağlık Bakanı Sn Fahrettin Koca’nın Mart ayının ikinci yarısından bu yana her akşam kamuoyu ile paylaştığı ‘Türkiye Günlük Koronavirüs Tablosu’ verileri değiştirilmiştir. Toplam yoğun bakım hasta sayısı ve toplam entübe hasta sayısı parametreleri tablodan kaldırılarak Sn. Bakan’ın ve Bakanlığın güvenilirliği büyük yara almıştır. Üstelik bu değişiklikten Bilim Kurulu’nun dahi bilgisi olmadığı ortaya çıkmıştır. “

 

AÇIKLADIKLARI COVID-19 RAKAMALARINI ONLA ÇARPIN

 

“Sonuç olarak gelinen bu noktada yapıcı muhalefet anlayışımız ve milletimizin sağlığını koruyabilmek amacı ile bir durum tespiti yapmayı ve bu durum tespiti sonucunda yeni önerilerde bulunmayı bir görev kabul ediyoruz” diyen Çıray, ilk vakanın açıklandığı 11 Mart’tan bu yana COVID-19 hastalığının birçok ülkede olduğu gibi ülkemizde de etkisini sürdürmesi beklenirken yeni bir artış dönemine girildiğini, sosyal hayata dair bir takım yasaklar getiren 25.08.2020 tarihli Cumhurbaşkanlığı ve İçişleri Bakanlığı genelgelerinin İYİ Parti’nin tezlerini doğrulayan genelgeler olduğunu belirtti.

Günlük verilen COVID-19 tablosundaki rakamların güvenilir olmadığını belirten Çıray sözlerine bu çarpıcı açıklamalarla devam etti;

“Bugün itibarı ile sahadan aldığımız bilgilere göre entübe ve yoğun bakım hasta sayıları Nisan başındaki sayıların üzerindedir. Yeni vaka artış oranı günde %20’lere kadar ulaşmıştır. Meslektaşlarımın başının derde girmemesi içi yayınlayamıyorum ancak ölüm sebebine COVID yazılmış vefat raporlarından iade edilenler mevcuttur. Gaziantep’te sadece bir mezarlığa bir günde COVID-19 pozitif olan tam sekiz kişi defnedilmiştir. Doktorlara nefes darlığı, solunum yetmezliği ve yutkunma güçlüğü olmayan COVID-19 pozitif hastaları yatırmamaları, evlerinde takip etmeleri talimatı verilmiştir. Yani açıklanan rakamları 10 ile çarpmak daha doğru olacaktır. Bunun yanında SGK özel hastanelere para ödememeye başlamıştır.”

 

SADECE MALATYA’DA 28 ÖLÜM VAKASI VARKEN, TÜRKİYE GENELİNDE 18 ÖLÜM VAKASI BİLDİRİLDİ

 

Çıray, mücadelenin etkili olabilmesi için derhal salgın yönetimine güven kazandırıcı tedbirler alınması gerektiğini belirterek bulaşıcılık hızının azaltılamamasında “suçlu” olarak vatandaşın gösterilmemesi gerektiğini, öncelikle vatandaşlardan beklenilen kararlılığı devleti yönetenlerin göstermesi gerektiğini söyledi.