EKONOMİ Haber Girişi : 15 Kasım 2021 11:51

CHP’li Tezcan: Çiftçimizin Talebi Erken Seçim

CHP Ortaca İlçe Başkanı Evren Tezcan, sebze meyve halini ziyaret etti. Tezcan, “Geçen sene kilosu 3-4 lira arasında çiftçilerimiz domates satarken şimdi kilosu 1-2 liraya zor satmakta” dedi.

CHP Ortaca İlçe Başkanı Evren Tezcan, sebze meyve halini ziyaret etti.

radisson ilanı

Domates üreticilerinin ve ihracatçıların, durumlarından memnun olmadıklarını dile getiren Tezcan, “Domates üreticisi çiftçilerimiz ve ihracatçılarımızla bir araya geldik. Üzülerek gördük ki üretici de ihracatçı esnaflarımız da durumlarından memnun değil. Maalesef, bu sene limonda görülen sıkıntılar, domates üreticilerimiz içinde geçerli” dedi.

 

“3-4 LİRAYA SATARKEN 1-2 LİRAYA ZOR SATMAKTA”

Tezcan şunları söyledi:

“Aldığımız bilgilere göre Ortaca’mız da yıllık 250 bin ton ile 300 bin ton arası domates rekoltesi var ve günlük yaklaşık 2 bin ton domates işlenmekte. Geçen sene kilosu 3-4 lira arasında çiftçilerimiz domates satarken şimdi kilosu 1-2 liraya zor satmakta. Şu anda 1 kilo domatesin üreticimize maliyeti 2 lira olduğu gibi bunun üzerine gübre ve ilaçlardaki yaklaşık yüzde 200’lük artış var. Geçen sene 250 lira olan gübre 600 liraya çıkmış. Üreticilerimizin bu yükün altından kalkması mümkün değil.


“AKP İKTİDARININ YETERLİ DESTEĞİ VERMEMESİ”

Üreticilerimizin yaşadığı sıkıntılar ihracatçılarımız için de geçerli. AKP iktidarının Tarım ve Ticaret bakanlıklarının çiftçimize ve ihracatçımıza yeterli desteği vermemesi ve dış politikada atılan yanlış adımları ihracat yaptığımız ülkelerin de kapılarını yüzümüze kapanması çiftçimizi ve ihracatçımızı içinden çıkılamayacak hale sokmuştur.

 

“ÇİFTÇİMİZİN TALEBİ ERKEN SEÇİM”

 

Çiftçimizin beklentisi emeğinin karşılığını almak. Bunun için de talepleri erken seçim. Cumhuriyet Halk Partisi olarak iktidara geldiğimizde ülkemizin sorunlarına karşı ürettiğimiz çözüm projeleriyle, özlenen Türkiye’yi halkımıza yaşatacağız.”