• velx
POLİTİKA Haber Girişi : 18 Ağustos 2022 10:40

CHP’li Karahan: Bilgisiz, Tutarsız Açıklamalarınızla Siyasetin Seviyesini Düşürdünüz

MHP Bodrum İlçe Başkanı İbrahim Bilgi’nin, “Bodrum’un hali içler acısı” başlığıyla yaptığı açıklamasına CHP’den tepki geldi.

MHP Bodrum İlçe Başkanı İbrahim Bilgi’nin, “Bodrum’un hali içler acısı” başlığıyla yaptığı açıklamasına CHP’den tepki geldi. CHP Bodrum İlçe Başkanı Halil Karahan, yaptığı açıklamada “MHP Bodrum İlçe Başkanı İbrahim Bilgi’nin Bodrum’dan haberi yok” derken CHP’li Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras da ‘Bilgin’e özelleştirme kapsamına alınıp satılan arazilerin satışının durdurulması için göreve çağırdı

radisson ilanı

 

BODRUM-  MHP Bodrum İlçe Başkanı İbrahim Bilgi’nin, “Bodrum’un hali içler acısı” başlıklı açıklaması Bodrum’da günün siyasi tartışma konusu oldu.

 

Basın mensuplarıyla bir araya gelen İbrahim Bilgi “Bodrum’da ilk defa yaz ortasında ilçemizi terk eden tatilcileri ve turistleri görüyoruz. Nasıl etmesinler ki! Su yok, yollar berbat. Plajlarımız pislik içinde. Arıtma tesislerimiz yetersiz. Bu yüzden çevre her geçen gün daha da kirleniyor. Bu sorunları çözmesi gerekenler ise sürekli bahane üretiyor. Su sorunu yüzünden DSİ suçlanıyor. Evet boru seçiminde belki hata yapılmış olabilir. Ama 8 yıldır Bodrum’dan fahiş fiyatlarla su parası toplayan Muğla Büyükşehir Belediyesi, bu sorunu çözmek için ne yapmış? Ayrıca DSİ hatlarıyla ilgisi olmayan onlarca mahallede sular kesik.” ifadelerini kullanmıştı.

 

“MUHATAPLARINI ŞAŞIRTARAK GÜNDEME GELEMEZSİNİZ”

 

Bilgin’in açıklamalarında CHP kanadından sert tepki geldi. CHP Bodrum İlçe Başkanı Halil Karahan, yaptığı açıklamada “MHP Bodrum İlçe Başkanı İbrahim Bilgi’nin Bodrum’dan haberi yok” dedi.  Bilgin’in açıklamalarını gündeme gelme cabası olarak değerlendiren CHP’li Karahan, “Cumhur ittifakının küçük ortağı MHP Bodrum İlçe Başkanı Sayın İbrahim Bilgi yaklaşan seçimler münasebeti ile gündeme gelme ihtiyacı hissetmiş. Ancak yalan dolan bilgilerle sorunların muhataplarını şaşırtarak gündeme gelemezsiniz. Bodrum’daki susuzluğun sebeplerini büyük ortağınız AKP Bodrum İlçe Başkanı Sayın Osman Gökmen defolu hatların yenilenmesiyle ilgili girişimde bulundu. Kendi sosyal medyasında da bu konuda halkımızı bilgilendirdi. Detaylar Sayın Osman Gökmen’de, sorun size anlatır” dedi.

 

Hükümet ortaklığı üzerinden Bilgin’e yüklenen Başkan Karahan, “Hükümet ortağınızla beraber Bodrum’a 20 yılda ne yaptınız? Yarım yamalak 42 milyon bedelle 2017 yılında ihale çıkan, 1 Ocak 2019 yılında bitmesi gereken devlet hastanesi diyeceksiniz. Onu da büyük ortağınız Sayın Osman Gökmen’e sorun. Jeneratöre gelen icrayı ve nasıl çözüldüğünü size anlatsın. Vatanını, milletini sevenler bir araya gelsin demişsiniz. Bodrum’un kamusal alanları hazine parselleri satılıp 5 müteahhitlere kaynak aktarılırken neredeydiniz? Gıkınız çıkmadı. Yeşil alanlar, sit alanları, meralar vasıfları değiştirilip satılmaya çalışılırken siz sözde vatanseverler ortalıktan tüydünüz. Biz almış olduğumuz emanet toprakları Bodrum halkıyla beraber savunduk, savunmaya da devam edeceğiz. Tarih hepsini not ediyor. Gün gelip Önünüze koyacaktır” ifadelerini kullandı.

 

“BİLGİSİZ, TUTARSIZ AÇIKLAMALARINIZLA SİYASETİN SEVİYESİNİ DÜŞÜRDÜNÜZ”

 

Bilgin’in  yanlış bilgi verdiğini belirten Karahan, toplam bütçenin bütçenin tamamı 1 milyar 81 milyon olduğunu ifade ederek, “Arıtma altyapısından bahsetmişsiniz. 15 yıl belediye başkanlığı döneminizde 3000 kişilik paket arıtma dışında bir altyapı yatırımı yapmayan sizsiniz, altyapıyı en son konuşacakta sizsiniz. Tabi ki döneminizde vatandaşın arsalarına yeşil alanları kaydırarak mülkiyetinizdeki imarlı alanları genişletmeyle uğraşmaktan altyapıya bakamadınız. 1 Milyar 105 milyon bütçe nereye harcanıyor diye sormuşsunuz. Bunu da yanlış biliyorsunuz. Bütçenin tamamı 1 milyar 81 milyondur. Bodrum belediyesinin 2022 bütçesi 718 milyon olarak 2021 Aralık ayı meclisinde oybirliği ile geçmişti. Daha sonra beceriksiz hükümetinizin marifetiyle artan maliyetlerle ek bütçe ile 946 milyona tekrar ek bütçe ile 1 milyar 81 milyona belediye meclis kararı ile yükseltilmiştir. Bütçe şeffaf ve denetlenebilirdir. Meclis üyesi arkadaşlarımıza sorun size anlatsınlar. Anlamazsanız, ilgili müdürlük bütün detaylarıyla size anlatır. Bilgisiz, belgesiz, tutarsız açıklamalarınızla siyasetin seviyesini düşürdünüz” şeklinde konuştu.

 

ARAS: BÜYÜK GÜNAHLARINIZDAN, BİZİ SORUMLU TUTMAYIN

 

Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras ise yaptığı açıklama ile Bilgin’e adaletsizliğe son verin çağrısında bulundu. Aras, “ Sevgili İbrahim Başkanım, siz Bodrum’a gerçekten yardımcı olmak istiyorsanız; ortağı olduğunuz hükümetin son üç yılda yani, benim başkanlığım dönemimde 12 milyar 787 milyon TL tutarında vergi topladığı Muğla'ya neden bu paranın sadece %6.48 gibi komik bir tutarını harcadığını sorun ve bu ADALETSİZLİĞİN sona ermesi için elinizden gelen her şeyi yapın.  Ayrıca, Muğla Büyükşehir Belediyemizin muazzam düzeydeki dış kredi itibarıyla temin ettiği 63.5 milyon Euro tutarındaki "Bodrum İçme Suyu Projesi” kredisinin TAM İKİ YILDIR ortağı olduğunuz hükümetin masasında onay için bekletildiğini bilmiyormuş gibi yaparak böyle dramatik basın açıklamaları yapmak yerine, bu kredinin onaylanmasını sağlayın. Turizm sezonumuzun geçmiş yıllardaki kadar uzun olmaması yönündeki tespitinize ise aynen katılıyorum.

Evet aynen öyle çünkü, ortağı olduğunuz hükümetin bitmek bilmeyen ekonomi ve dış politika denemelerindeki başarısızlıkları sayesinde bizim vatandaşlarımız, değil Bodrum’a tatile gelmek, neredeyse markete gidemez hale gelirken, nitelikli yabancı misafir potansiyelimiz de maalesef olumsuz yönde etkilendi.  Ve son olarak, ortağı olduğunuz hükümet tarafından Bodrum halkının ve belediyesinin görüşleri yok sayılarak parsel parsel satılan ve hiçbir altyapısı olmadığı halde imara açılan koylarımız, ormanlarımız ve sit alanlarımız için de böyle çıkışlar yapmanızı bekliyoruz. Özetle İbrahim Başkanım; büyük günahlarınızdan, bizi sorumlu tutmayın” ifadelerini kullandı