• Nevavprestij
GÜNCEL Haber Girişi : 18 Mayıs 2024 12:11

CHP Genel Başkanına Dosya Sundular

CHP Genel Başkanına Dosya Sundular
Muğla'nın zengin doğal kaynakları, tarihî ve kültürelmirası ile fark yarattığını vurguladı.

Bodrum Ticaret Odası (BODTO) heyeti 15 Mayıs Çarşamba günü CHP Genel Başkanı Özgür Özel’i makamında ziyaret etti. Meclis Başkanı İlhan Ersan,Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Serdar Kocadon, Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı İbrahim Akkaya, Meclis Üyeleri Toros Demirdöven, Hakan Kocair, Fadıl Yamanoğlu ve Mahmut Özgür Yağcı’dan oluşan BODTO heyetiCHP Genel Başkanı’na Muğla ve Bodrum’un sorunlarını hakkında bilgi sundular.

voyage otel

 

Görüşmede Başkan Kocadon, “Sayın Genel Başkan, 31 Mart 2024 seçimlerinde, partinizin elde ettiği başarıyı tebrik ederiz. Güzel Muğla’mızın 13 ilçesinin 11’inde ve Büyükşehir Belediyesinde, Cumhuriyet Halk Partili Belediye Başkanlarımız, Meclis çoğunlukları ile 5 yıl yönetimde olacaklar. Bu önemli görevinizde sizlere başarılar diler, saygılar sunarız.” derken, Muğla'nın zengin doğal kaynakları, tarihî ve kültürelmirası ile fark yarattığını vurguladı.

“İki havalimanımız, dokuz hudut kapımız ve yirmi dört yat limanımız,
tarım ve hayvancılık kapasitemiz, domates, narenciye, nar, zeytin, süt ve bal üretimi ve orman varlığımız ile bugünden yarına var edilemeyecek inşa edilmiş ve doğal varlıklara sahibiz.” diyen Kocadon, mevzuat ve planlama sorunlarına dikkat çekti.

BODTO Başkanı, “Plansız kentleşme, trafik ve otopark sorunları, çevre kirliliği gibi konular, halkımızın yaşam kalitesini ve ekonomimizi doğrudan etkilemektedir.” derken, potansiyelleri en üst düzeye çıkaracak, sürdürülebilir stratejilerin geliştirilmesi ve uygulanması konusunda birlikte çalışmayı umduklarını açıkladı.

BODTO Heyeti çözüm önerilerini aktardı

 

BODTO heyeti Genel Başkan Özgür Özel’den Muğla ve Bodrum ile ilgili sorunların çözümü için gerek ilgili kurumlar nezdinde girişimler gereksekamuoyu oluşturulması talebinde bulundu. Heyet özellikle, şu konulara dikkat çekti:


- Nüfusa bağlı olarak hesap edilen kamu hizmetleri, kamu personeli ve genel bütçeden ayrılan pay hesabında yaz ve kış nüfus farkımızın dikkatealınması.
- Büyükşehir Belediyelerinin genel bütçeden aldığı payda dikkate
alındığından, merkezleri büyük illerimizde olan firmalarımızın
ilçemizdeki iktisadi faaliyetlerine ilişkin tahakkukların kaydi olarak
Bodrum Vergi Dairesinde tutulması.
- Turistik kentlerimizde, bölgenin arazi koşullarını göz önünde
bulunduran, özellik arz eden kıyı kullanımları için gerçekçi bir kıyı
yönetimi stratejisinin Belediyeler ve ilgili Bakanlık iş birliği ile
geliştirilmesi.
- Hızlı büyüyen kentimizde sosyal donatı alanları, kamusal yapılar ve ortak amaçlar için kullanılabilecek kamu arazilerinin satışının
engellenmesi.
- İmarsız alanlarda veya tarımsal niteliği olan araziler üzerinde son
yıllarda artış gösteren organize kaçak inşaat faaliyetlerine karşı
belediyelerin etkin müdahalesinin sağlanması.
- Ülkemizdeki üretimin kalbini oluşturan Oda ve Borsaların, kent
yönetiminde mevzuatın da öngördüğü şekilde karar süreçlerine dahil edilmesi.

Genel Başkan Özgür Özel, Bodrum’un çok kıymetli bir turizm ilçesi
olduğuna dikkat çekerken, Bodrum Ticaret Odası tarafından sunulan raporu inceleyeceklerini ve çözüm yarabilecekleri konularla birebirilgileneceklerini belirtti. Başkan Özel Ticaret Odalarının önemli birrolü üstlendiklerini söylerken, örgütlü çalışmanın ve yerel sorunlarımerkezi yönetimlere aktarmanın da gerekliliğine vurgu yaptı.Heyet, daha sonra Yerel Yönetimlerden sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Gökhan Zeybek’i ziyaret edip ilçenin sorunları hakkında bilgi veripdestek istediler.

Muğla Milletvekilleri Cumhur Uzun, Süreyya Öneş Derici ve Gizem Özcanile de görüşüp, kentin ekonomisi ve sorunları halkında bilgi veren heyet, milletvekilleri ile daha yakın çalışıp istişarelerde bulunma konusunda karar kıldı.