• mesa
POLİTİKA Düzenleme Tarihi : 20 Ağustos 2020 12:51 Haber Girişi : 20 Ağustos 2020 12:53

CHP'den kur protestosu: ‘Ekonomi Otobüsü uçurumda’

Başkan Gruşçu, “Her şeyden önce AK Parti seçmenin dolarla işi var Sayın Bakan… AK Parti seçmeni hükümetin ekonomi politikalarına güvenmediği için mevduatlarını dolar ve euroya yatırıyor” dedi.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Konak İlçe Başkanlığı “Ekonomi Otobüsü Uçurumda” başlığı altında bir basın açıklaması gerçekleştirdi.

radisson ilanı

Konak Meydanı’nda düzenlenen açıklamada Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’a atıfta bulunarak ekonomik krize dikkat çekildi. Bakan Albayrak ve ülkenin mevcut ekonomik durumu tiyatral bir yöntemle eleştirildi. Etkinliğe CHP Konak İlçe Başkanı Çağrı Gruşçu, Konak Belediyesi CHP’li Meclis Üyeleri, ilçe yöneticileri, partililer katıldı. CHP İlçe Başkanı Gruşçu konuşmasına Hazine ve Maliye Berat Albayrak’ın geçtiğimiz günlerde katıldığı TV programında Gazeteci Ahmet Hakan’ın “Kur yükselince telaşlanıyorum. Endişelenmeli miyiz?” sorusuna verdiği “Birincisi şunu sorayım size, dolarla mı maaş alıyorsunuz, dolar borcunuz mu var, dolarla bir işiniz var mı” cevabını hatırlatarak başladı.

Gruşçu şunları söyledi: Geçtiğimiz hafta bu ülkenin ekonomisinden sorumlu damat bakanı Berat Albayrak halkla dalga geçercesine “dolarla mı maaş alıyorsunuz, halkın dolarla işi yok“ diyor. Her şeyden önce Ak Parti seçmenin dolarla işi var Sayın Bakan. Biliyor musunuz? Ak Parti seçmeni hükümetin ekonomi politikalarına güvenmediği için mevduatlarını dolar ve euroya yatırıyor. Halkın Dolarla işi var Sayın Ekonomi Bakanı Berat Albayrak; Bugün hepimizin dolarla işi var. Nasıl mı? Elektrik dolarla, doğalgaz dolarla, yediğimiz gıdaların tohumları dolarla, gübre dolarla, bir gömlek Türkiye’de dikilse bile dışarıdan aldığımız pamuk dolarla, dokuma makinesi dolarla, dışarıdan aldığımız kesimlik hayvan dolarla, telefon dolarla, bilgisayar dolarla, motor dolarla, kâğıdın hammaddesi bile dolarla, sağlık ekipmanları dolarla, ilaçlar dolarla, bugün koronavirüsün aşısı bulunsa aşı dolarla, sizin faiz lobisiyle yaptığınız anlaşmalar ve halkın cebinden tefecilere ödediğiniz vergiler de dolarla…

‘Hükümetin reva gördüğü harçlık 39 TL’
Türk Lirası’nın değer kaybettiğine dikkat çeken CHP’li Gruşçu, kişi başı düşen milli gelirle ilgili de hükümete eleştiride bulundu. Gruşçu, “Üçüncü Dünya ülkelerinin bile paraları değerlenirken bizim paramız her geçen gün eriyor. Erimeye mahkum ediliyor. Milli paramız Türk lirası diğer Ülkerin paralarının karşısında küçük düşürüldü. Bugün; 1 Amerikan Doları: 7.40 TL, 1 Euro: 8. 80 TL, 1 Umman Riyali: 19.10 TL, 1 B.A.E Dirhemi: 2.00 TL, 1 Kuveyt Dinarı: 24. 25 TL, 1 Çeyrek Altın: 773 TL ‘ye denk geliyor. Bakınız; bugün aldığınız asgari ücret 314 dolar ediyor. Kamu bankaları dolar ve Euro’nun yükselişine müdahale edebilmek adına sürekli döviz satmak zorunda bırakılıyor. Kurdaki bu yükseliş kamu bankalarının zararı ile sonuçlanırken, bu bankalar hazineye yani diğer bir ifade ile halka büyük yük getiriyor. Hükümetin yönetilemeyen ve yanlış ekonomi politikalarının yükünü yine halkımız çekiyor. Gençlerimiz işsiz. İş-Kur’ların önü eğitimli ve iş arayan gençlerimizin oluşturduğu kuyruklardan geçilemiyor. Küçük esnaf dükkânına koyacağı malı alacak parayı bulamıyor. Emeklinin hali ortada. İşçiler haksız yere işten çıkartılıyor, Yıllarca çalışıp hak ettikleri ve devlete peşinen ödedikleri kıdem tazminatlarına göz dikiliyor. Bu hükümetin bizlere reva gördüğü günlük harçlık 39 TL’yi geçmiyor. Dün; “en az 3 çocuk yapın “ diyenlere soruyorum. Bugün 3 çocuklu bir baba 39 TL ye evine ne alabilir? Bir kilo domatesin, etin, meyvenin fiyatları ortada.Bu yokluğu 1000 odalı saraylarda oturanların anlamasını tabi ki beklemiyoruz” diye konuştu.