• Nevavprestij
GÜNCEL Haber Girişi : 30 Ağustos 2023 13:02

Büyük Zafer’in 101. Yılı Aliağa’da Kutlanıyor

Büyük Zafer’in 101. Yılı Aliağa’da Kutlanıyor
Gazi Mustafa Kemal Atatürk komutasındaki Türk Ordusunun 30 Ağustos 1922'de zaferle neticelendirdiği Büyük Taarruz'un 101. yıl dönümü Aliağa’da kutlanıyor.

Gün boyu sürecek kutlamalar sabah saatlerinde Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlenen çelenk sunma programıyla başladı. Aliağa Kaymakamlığı tarafından organize edilen programa Aliağa Kaymakamı Zekeriya Güney, Aliağa Belediye Başkanı Serkan Acar, Garnizon Komutanı Albay Faruk Altun, Cumhuriyet Başsavcı Vekili Özgür Aydoğan, şehit aileleri, gaziler, daire amirleri, siyasi parti temsilcileri, sivil toplum kuruluşları, askeri erkan, muhtarlar, öğretmenler ve vatandaşlar katıldı.  

Kutlama programında Cumhuriyet Meydanı’ndaki Atatürk Anıtı’na Aliağa Kaymakamlığı, Aliağa Garnizon Komutanlığı ve Aliağa Belediye Başkanlığı çelenkleri sunuldu. Bir dakikalık saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşının hep bir ağızdan okunması sonrasında günün anlam ve önemini belirten konuşmayı Havacı Kıdemli Başçavuş Nazmi Akgül yaptı. Akgül, konuşmasında, Gazi Mustafa Kemal Atatürk önderliğindeki Türk Ordusunun, Anadolu’yu düşman işgalinden kurtarışını ve zaferle sonuçlanan büyük taarruzun destansı öyküsünü anlattı.

voyage otelGünün anlam ve önemini belirten konuşmanın ardından Aliağa Ortaokulu öğrencisi Deniz Esen ‘30 Ağustos’ konulu şiirini okudu. Aliağa Belediyesi Zeybek Ekibi gösterisi ile bando takımının dinletisi katılımcılardan büyük alkış aldı. Kaymakam Zekeriya Güney, tören sonrası makamında tebrikleri kabul etti. Resmi program Aliağa Kabristanlığı’nda bulunan şehitlik ziyareti ile son buldu.  Aliağa Belediyesi’nden Fener Alayı


Sabah saatlerindeki resmi programın ardından Aliağalılar akşam saatlerinde fener alayında bir araya gelecek. Aliağa Belediyesi tarafından organize edilecek fener alayı için Aliağalılar saat 19.30’dan itibaren Enka Spor Salonu önünde toplanmaya başlayacak. Saat 20.00’de hareket edecek olan kortejde vatandaşlar ellerinde meşaleler, Türk Bayrakları ve dev Atatürk posterleri ile birlikte belediye bandosunun marşları eşliğinde yürüyecek. Kortej, İstiklal Caddesi ve Hükümet Caddesi güzargahından Avcı Ramadan Çocuk Oyun ve Rekreasyon Alanı’na varacak.  Aliağalılar 30 Ağustos’u Ajda Pekkan İle Kutlayacak


Kortejin Avcı Ramadan Çocuk Oyun ve Rekreasyon Alanı’ndaki konser alanına varmasıyla birlikte saat 21.30’da Türk pop müziğinin süper starı Ajda Pekkan, sahne alacak. Aynı zamanda Aliağa Belediyesi ile SOCAR Türkiye iş birliğinde hazırlanan Aliağa Sanat Günleri’nin de son konseri olan gecede, süper star Ajda Pekkan, hit şarkıları ve enerjisiyle 30 Ağustos kutlamalarında coşkuyu zirveye taşıyacak.  

 

Milas’ın dört bir yanında festival gibi zafer bayramı kutlamaları

 

Zafer Bayramı coşkusu Ege'nin dieğr illerinde de yaşanacak. 30 Ağustos Zafer Bayramı’nın 101. yılı coşkusu,  Milas’ın Ören Mahallesi Yalı Meydanı’nda gerçekleşen Anadolu Rock Müzik Sanatçısı Ali Altay konseri ile başladı. Konser öncesinde saat 20.00’de başlayan kortej yürüyüşü renkli görüntülere sahne olurken, sanatçı Ali Altay ise dillere pelesenk olmuş şarkılarla alanı dolduran vatandaşlara özel bir gece yaşattı.

 

MİLAS’IN DÖRT BİR YANINDA ZAFER BAYRAMI’NA YARAŞIR VE 100. YIL RUHUNA UYGUN KUTLAMALAR…

 

Konserde yaptığı konuşmayla 30 Ağustos coşkusuna ortak olan Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat, Cumhuriyetimizin 100. yılı olması nedeniyle ilçemizin her köşesinde ayrı bir etkinlik ve organizasyon gerçekleştirdiklerini de belirten Başkan Tokat, “Zafer Bayramı’na yaraşır ve 100. yıl ruhuna uygun bir şekilde kutlamalar planladık. Bugün Ören ve Boğaziçi’nde, 30 Ağustos’ta Milas’ta, Bafa’da ve Güllük’te zafer coşkusu yaşanacak. Geldiğiniz ve bu coşkuya ortak olduğunuz için hepinize yürekten teşekkür ediyor başta ebedi başkomutanımız Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere tüm gazi ve şehitlerimize saygı ve hürmetlerimi sunuyor, 30 Ağustos Zafer Bayramı’nızı yürekten kutluyorum.” Dedi.

Zafer Bayramı haftasına özel gerçekleşen Ali Altay konseri Cem Karaca, Neşet Ertaş, Edip Akbayram, Erkin Koray, Haluk Levent gibi sevilen sanatçılarla bütünleşen birbirinden güzel şarkı ve türkülerin seslendirilmesiyle sona erdi.