EKONOMİ Haber Girişi : 29 Nisan 2023 22:06

Bodrum’un turizm STK'ları BOTAV Yönetim Kurulundan ayrıldı!

Bodrum’un turizm STK'ları BOTAV Yönetim Kurulundan ayrıldı!
Bodrum Otelciler Derneği TÜRSAB Bodrum BTK, IMEAK Deniz Ticaret Odası Bodrum Şubesi ve Bodrum Denizciler Derneğinden oluşan önde gelen kurumların temsilcileri, BOTAV Yönetim Kurulundan ayrılarak yerlerini yeni isimlere bıraktı

Bodrum Otelciler Derneği (BODER), TÜRSAB Bodrum BTK, IMEAK Deniz Ticaret Odası Bodrum Şubesi, Bodrum Esnaf ve Sanatkarlar Odası ve Bodrum Denizciler Derneğinden oluşan önde gelen kurumların temsilcileri, Bodrum Tanıtma Vakfı (BOTAV) Yönetim Kurulundan ayrılarak yerlerini yeni isimlere bıraktı.

voyage otel

 

 

 

Bodrum Tanıtma Vakfı Yönetim Kurulundaki yeni isimler arasında; Akfen Holding Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Akın, iş insanı Ali Güreli ve Alptekin Polat dikkat çeken isimler oldu. Akfen Holding Yönetim Kurulu Başkanı, Bodrum’da “Loft Bodrum” adlı inşaat projesi ile gündeme gelmişti. Bu isimlerin; Bodrum turizm tanıtımının üst çatısı olan BOTAV Yönetim Kuruluna Ahmet Aras tarafından atanmalarının gerekçesinin ne olduğu ise kamuoyunda merak uyandırdı.

 

BODRUM TURİZMİ İNŞAATÇILARA KALDI! 

 

Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras’ın başkanlığında yapılan son genel kurula turizm derneklerinin BOTAV Yönetim Kurulundan ayrılması ve 4 yıldır bir türlü başlatılamayan Bodrum’un “Dijital Tanıtım”ına ilişkin sunulan mazeretler damga vurdu. Genel Kurul Toplantısında Aras, BOTAV Genel Sekreterliği’ne de turizmci iş insanı Galip Gür’ün getirildiğini açıkladı. 

 

Ahmet Aras başkanlığında seçilen BOTAV’ın yeni yönetim kurulu üyeleri ise şu isimlerden oluştu:

 

Asil Üyeler: Mahmut Kocadon, Alptekin Polat, Hamdi Akın, Erdem Ağan, Süleyman Uysal, Nurçe Erben, Ersin Pamuksüzen, Hıfzı Ali Güreli

Yedek Üyeler: Alişir Şahin, Özgen Özyurt, Hadi Türk, Deniz Akaltan, Serdar Baş, Erdem Başarır, Itır İpekel Tsiropoulos, Bülent Kaya, Volkan Öksüz

 

Denetleme Kurulu Üyeleri:

Asil Üyeler: Pehlül Yıldırım, Sedat Balıkçı, Mustafa Özçetin

Yedek Üyeler: Mert Sayın, Barbaros Güneş, Kadir Sevim

 

AHMET ARAS “VİSİT BODRUM” İLE İLGİLİ MAZERETLERİNİ SIRALADI: 

“Araya salgın ve orman yangınları girdi…”

 

BOTAV tarafından yaklaşık dört yıl önce 2020’de, 1 milyon TL’yi bulan fahiş fiyatlarla peşin ödemeler yapılıp bir yıl içinde tamamlanması sözü verilmesine rağmen üç buçuk yıldır tamamlanmayarak kamuoyunda büyük tartışmalara neden olan “Visit Bodrum” adlı Bodrum’un dijital tanıtım platformu hakkında mazeretlerini bildirme gereği duyan Ahmet Aras şunları söyledi:

 

“Artık günümüzde bütün tanıtım materyalleri ve mecraları değişti. Biz de bunun için bir arayışa girdik yönetim kurulu olarak ve bir dijital platform oluşturmaya karar verdik. Bu dijital platformu oluşturmak için firmalarla görüştük ve bir yazılım üzerinde anlaştık. Bu yazılımı da başladık yapmaya. Tabii ki biraz uzun sürdü. Araya salgın ve orman yangınları girdi ardından deprem ve değişik bir dönem geçirdik. Maalesef 3-4 yıldır ülkemiz ciddi travmalarla karşı karşıya kaldı. Tabii ki turizm sektörü de öyle oldu. Hepimiz gündemimizi değiştirmek ve bütçemizi yeniden şekillendirmek durumunda kaldık. Tabii ki vakıf da bundan etkilendi. Ancak her zaman daha iyisini yapmaya çalışıyoruz. Bahsettiğimiz dijital tanıtımla ilgili altyapı çalışmaları tamamlandı. Sabit içerikler dahil edildi ancak BOTAV üyelerimizin de içinde bulunduğu değişken içerikler, oteller, restoranlar, havaalanı, marinalar gibi işletmelerin dahil olması gereken bölüm henüz tamamlanmadı. Bunun için orada bir ekip kurup hızlı bir şekilde önümüzdeki süreçte bunu gerçekleştireceğiz. En azından dijital platformumuz tamamen amacına uygun hale getirilecek bu konuda şüpheniz olmasın, bu konuda kararlıyız.”

 

BODER BAŞKANI  DENGİZ HELALLİK İSTEDİ 

 

Öte yandan Bodrum Otelciler Derneği (BODER) Başkanı Ömer Faruk Dengiz, yeni yönetim kurulunun kimlerden oluştuğunu genel kurulda öğrendiklerini belirterek bu konudaki görüşlerini şöyle dile getirdi:

 

- [ ] BOTAV, Bodrum’un ve turizm BOTAV Bodrum’un ve turizm sektörünün gündemini belirleyip, kendini sadece Bodrum’a vakfetmesi gereken bir ortak akıl platformudur.

- Önceki Yönetim Kurulunda tüm değerli paydaşların bölgemizin tanıtımın ne olduğunu kaynağında gören, buna uygun içerikler üretip, alınacak önlemler konusunda yerel yönetimleri de yönlendiren bir BOTAV olarak asli ve sürekli görevlerimizi yerine getirmeye çalıştık.  Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Erdoğan Başeymez, İMEAK Deniz Ticaret Odası Bodrum Şube Başkanı Orhan Dinç, Denizciler Derneği Başkanı Erol Erdoğan, TÜRSAB Bodrum BYK Başkanı Yüksel Aslan, Milta Bodrum Marina Müdürü Seher Çalı ve TAV Milas-Bodrum Havalimanı Genel müdürü İclal Kayaoğlu Bodrum’a değer katmak için yıllardır özverili çalıştıklarını, Bodrum’un tanıtımında kenti ziyaret eden her bir misafirimize bu temsilciler aracılığıyla ulaşıp onlara dokundurmaya çalıştıklarını, bahsedilen bu değerli arkadaşlarımızın emeği, katkısı ve desteğinden dolayı teşekkür ediyorum.  Daha önceden de söylediğim gibi Genel Kurulunda da öğrendiğim kadarıyla uzun yıllar hizmet ederek BOTAV Genel Sekreter Yardımcısı Perihan Şahin’in görevinden ayrılmasıyla verdikleri emeklerden dolayı teşekkür ediyorum.  Yeni atanan Yönetim Kurulu üyelere de başarılar dilerim. Her ne kadar Genel Kurul esnasında ayrılan ben ve değerli yönetim kurulu üye arkadaşlarımıza teşekkür plaketi takdim edilmese de Bodrum’un tüm değerli turizmcilerimizden teşekkür kabul etmek ve helallik için “Helal Olsun” diye duymak daha değerli olarak kabul ediyorum. Son söz olarak “Bende Bodrum Halkına Hakkımı Helal Ediyorum…”

 

Bodrum Tanıtma Vakfı’nın Seçimli Olağan Genel Kurul Toplantısı, La Quinta By Wyndham Bodrum Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi. Toplantıya Bodrum Belediye Başkanı ve Bodrum Tanıtma Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Aras, Bodrum Ticaret Odası Başkanı Mahmut Kocadon, Bodrum Otelciler Derneği Başkanı Ömer Faruk Dengiz, Bodrum Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı Erdoğan Başeymez, Bodrum Denizciler Derneği Başkanı Erol Erdoğan, IMEAK Deniz Ticaret Odası Bodrum Şube Başkanı Orhan Dinç ve BOTAV üyeleri katıldı. 

 

 

 

BOTAV Genel Kurulunda 2022 yılı faaliyet raporu, gelir gider ve bilanço tablolarının okunmasının ardından geçmiş dönem yönetim kurulu ve denetleme kurulları ibra edildi. 2023 yılı aidatları belirlenirken 2023 yılı bütçesi üzerine görüşmeler gerçekleştirildi. Vakfa yeni üye olacak ve üyelikten ayrılacak işletmelerin genel kurula sunumu ve kabulüyle devam eden toplantı, yeni yönetim kurulu ve denetleme kurulunun seçilmesiyle sona erdi.