• Nevavprestij
GÜNCEL Haber Girişi : 23 Mart 2023 11:50

“Bodrum’un suyu yetersiz”

“Bodrum’un suyu yetersiz”
Bodrum’da 22 Mart Dünya Su Günü nedeniyle seminer düzenlendi. Seminerde konuşan Panalede konuşan dolayısıyla Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, Bodrum suyunun mevcut nüfusu için yetersiz olduğunu söyledi

(BODRUM) Selçuk Arslan-  Muğla’nın Bodrum İlçesi’nde Belediyesi tarafından 22 Mart Dünya Su Günü dolayısıyla seminer düzenlendi. Herodot Kültür Merkezi’nde düzenlenen seminerde İklim Değişikliği ve Sıfır Atık Müdür Vekili F. Nilay Karamustafaoğlu açılış konuşması yaptı. Seminerde Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, Muğla Su ve Kanalizasyon İdaresi İçme Suyu Birinci Şube Müdürü Oğuz Kağan Bardakçı, Prof. Dr. M. Doğan Kantarcı ve Doç. Dr. Çağdaş Gönen konuşmacı olarak katılarak sunum yaptılar.

voyage otel

 

 

 

Seminerde Muğla’nın Milas ilçesi Akbelen Ormanı’nda genişletilmek istenen kömür madeni sahasıyla ilgili Akbelen vatandaşlarının aktarmak istediği mesajların yer aldığı video gösterimi gerçekleşti. Videonun sonunda ise Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras’ın “Bodrum’un suyunu yok ettirmeyeceğiz” sözü yer aldı.

 

“SU YOKSA YAŞAM YOK”

 

Seminerde konuşan Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, farkındalık yaratmak amacıyla bu etkinliği düzenlediklerini belirtti. Başkan Aras, su olmadan yaşamın da olmayacağının altını çizerken “Su, gıdan daha önemli çünkü gıdanın da hazırlanması için su kullanılıyor. Su olmadan yaşamın olmayacağını da hepimiz biliyoruz. Şu an önemli olan içinde bulunduğumuz durum, şu an hangi aşamadayız, ne durumdayız? Uzmanların da görüşlerini alarak yol haritamızı belirlemek durumundayız. Suyun yönetimi büyükşehir belediyelerine devredilmiş durumdadır. Hem suyun hem atık suyun. Suyun tedariki, arıtma tesislerinin işletilmesi, hatlarla şebekelerle halkımıza ulaştırılması tamamen büyükşehir belediyemizin yetki ve sorumluluğundadır.” Dedi.

 

 

“BODRUM’UN SUYU YETERSİZ”

 

Bölgedeki en büyük sorunun enerji üretilirken aynı zamanda hayat kaynağı olan suyun tüketilmesi olduğunu söyleyen Başkan Ahmet Aras, Bodrum Yarımadası’nın su kaynakları açısından çok kıt bir yarımada olduğunu belirtti. Turizm hareketleri ile beraber artan su ihtiyacının 2000'lerden sonra krize dönüştüğünü söyleyen Başkan Aras, şu anda Bodrum’da barajlardan ve havzalardan temin edilen suyun Bodrum’un mevcut nüfusu için yetersiz olduğunu söylerken, “15 milyon metreküp su temin ediliyor ama Bodrum'da kullanılan su yaklaşık bunun iki katı kadardır. Bizim ana problemimiz, artan su ihtiyacına karşı gerekli arzın karşılamaması. Bu aynı zamanda su israfı ile ilgili. Tabii ki bunların en önemlisi su patlakları. Mevcut hatlarda yaşanan ve binlerce metreküp suyun bir anda yok olmasına neden olan patlaklar.” diye konuştu.

 

“Sulamayı minimuma indirmeyi amaçlıyoruz”

 

Belediyenin yetki ve sorumluluğundaki birçok konuda; peyzaj, park bahçe konusunda sulamayı minimum gerektiren yeni bir politika oluşturduklarını söyleyen Başkan Aras, “Daha çok kuru peyzaj ve bölgenin zaten kendi bitki örtüsünde bulunan, az su talep eden bitkileri kullanmak. Bu çalışmalar, bizim belediyemizde yapılan en azından küçük de olsa atılan adımlar. Belediye meclisimize yağmur hasadıyla ilgili önerge gelmişti onu da komisyona havale ettik. Yeni binalar yapılırken ya da mevcut binaların parselleri içerisinde yağmur suyunu depolayıp daha sonra kullanmakla ilgili. Bu konu ile ilgili bir yönetmelik beklediğimiz için orada bir gecikme oldu. Bu konuda Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın bir çalışma yapmasını bekledik. Yağmur hasadı, bu konu ile alakalı yapılması gereken tedbirlerin en başında geliyor.” dedi.

Muğla Su ve Kanalizasyon İdaresi İçme Suyu Birinci Şube Müdürü Oğuz Kağan Bardakçı ise Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün’ün dinleyiciler için hazırlamış olduğu mesajı okuduktan sonra 2014-2022 yılları arasında il geneli ve Bodrum’da yapılan toplam MUSKİ yatırımlarını ve Bodrum’daki su tüketim miktarı, atık su miktarı ile ilgili sayısal verileri paylaştı. Ayrıca Bardakçı İçme Suyu Tesislerinden de söz ederek kuyu, kaynak, depo ve içme suyu hattı verilerini paylaştı.

 

Doç. Dr. Çağdaş Gönen, suyun ucuz bir ticari mal olmadığının altını çizdiği konuşmasında suyun doğadaki tüm canlılara ait olduğunun bilincinde olunması gerektiğini vurguladı. Su kaynaklarının nasıl tüketildiğiyle ilgili de paylaşımda bulunan Gönen, Su Ayak İzinin ne olduğu ile ilgili de bilgiler verdi. Prof. Dr. M. Doğan Kantarcı ise İklim Değişimi ve Isınma Sürecinde Bodrum Yarımadası’nın Su Sorunu üzerine değerlendirmelerinin bulunduğu sunumunu paylaştı. Kantarcı, İkizköy Kömür Ocağındaki Patlamaların Kandilli Deprem Merkezindeki kayıtlarını da dinleyicilere sunarken Bodrum’un nüfus ve su ihtiyacı ile Bodrum’un sulanan tarım alanları hesaplamalarının verilerini de paylaştı.