• velx
ÇEVRE -YAŞAM Haber Girişi : 09 Mart 2023 12:05

Bodrum Kadın Platformu: Bu enkazı kadınlar kaldıracak

Bodrum Kadın Platformu Turgutreis Mahallesi'nde bulunan Sabancı Parkı'nda toplanarak yaklaşık 2 km yürüyüş gerçekleştirdi. Yürüyüşte  sık sık "bu enkazı kadınlar kaldıracak ", öfkeliyiz, yastayız, buradayız" sloganları atıldı.

Muğla’nın Bodrum ilçesinde kadınlar “Bu enkazı kadınlar kaldıracak” eylem ve basın açıklaması yaptı. Bodrum Kadın Platformu Turgutreis Mahallesi'nde bulunan Sabancı Parkı nda toplanarak yaklaşık 2 km yürüyüş gerçekleştirdi. Yürüyüşte  sık sık "bu enkazı kadınlar kaldıracak ", öfkeliyiz, yastayız, buradayız" sloganlari atıldı.

voyage otel

 

Araçlardan korna çalarak, balkonlardan, pencerelerden destek alkışlarıyla alana gelindi. 1 dk depremde kaybettigimiz canlarımız için saygı duruşunda bulunuldu, basın açıklaması okuldu. Mumlar yakıldı. Açıklamayı Platformu adına Feyza Taner okudu. 

 

Bodrum Kadın Platformu adına açıklama yapan Feyza Taner “Bugün hayatlarını ve yakınlarını kaybetmiş olan bütün kadınlar, depreme dayanıksız binalarda yaşamak zorunda kalan insanlar ve deprem sonrası yaşamlarında seçeneksiz bırakılan tüm yoksullar için sokaklardayız. Kadın cinayetleri kader olmadığı gibi, depremde yaşanan yıkım da kader değildir. Yaşanan tüm acılar ve yaşatılan çaresizlik için bir çırpıda "kader planı" diyenleri lanetliyoruz. Hiçbir mekanizması ile kadını koruyamayan devletin, göçük altında kalan insanların kurtarılabilmesi için gereken hiç bir hazırlığa sahip olmadığına ne yazı ki bir kez daha şahitlik ediyoruz, Sorumlu olduğunuz katliamı biliyoruz ve sizden biz kadınlar hesap soracağız” diye konuştu.

 

 

BUNLAR SARAY REJİMİNİN SONU OLACAKTIR

Taner açıklamasının devamında ise depremin ilk saatlerinden itibaren "Devlet nerede?" diye feryat eden halka orantısız güçlerle müdahale eden erkek egemen sistemin evleri yıkılmış, enkaz altında kurtarılmayı bekleyen çocuklar, kadınlar, yaşlılar, hayvanlar kısaca tüm canlılar içinde ortalıkta olmadığını belirterek  “Deprem felaketi sırasında bütün bu yaşananlar  baskıda, sömürüde ve zulümde 21  yılı aşkın süredir gücü elinde bulunduran saray rejiminin sonu olacaktır.  Diyanet AKP iktidarının siyasal islamcı rejiminin oluştuğu bir yerdir. Çocuklar aleyhine Medeni Kanuna aykırı ve ahlaksız fetvaların verildiği bir kurumdur. Diyanetin fetvalarını unutmadık, unutturmayacağız.!  AKP iktidarının Tüm baskı koşullarına rağmen sokakları terk etmeyen biz kadınlar mücadeleden asla geri adım atmayacağız, sorumlulardan hesap soracağız. Kadınları yok sayan, kadınlar için eşit fırsat olanakları oluşturmayan, her türlü ayrımcılığa karşı olduğunu söylemeyen, kadını , LGBTİ +’yi, doğayı, hayvanları gözeten politikalar üremeyen adaylara ve partilere kadınlardan oy yok bunu bilesiniz.!” Dedi.

 

 

BARIŞ İSTİYORUZ DÜNYAYI YERİNDEN OYNATMAYA KARARLIYIZ

Taner açıklamasını “Kadın mücadelesi ile elde ettiğimiz haklarımız pazarlık konusu olamaz. Tacize ve tecavüze karşı kadın dayanışmasını büyütüyoruz, suçluları teşhir ediyoruz! Barış istiyoruz. Hayatlarımızın her alanında var olan erkek şiddetini, savaşı, sömürüyü ve milliyetçiliği destekleyen erkek egemen sisteme artık “yeter” diyoruz! Ayrımcılığın karşısındayız. Dayatılan ayrımcılık nedeniyle kadınlar, LBGTİ+ lar,  göçmenler, mülteciler ve çocuklar daha da güvencesiz koşullara, cinsel istismara, şiddete açık yaşam alanlarına itiliyor. Bunu asla kabul etmiyoruz! Erkek egemen sisteme, kapitalizme, erkek şiddetine, ırkçılığa, dini baskılara, transfobiye, homofobiye karşı kadınların gücü tüm dünyada büyüyor. Farklılıklarımızla bize dayatılanları red ediyoruz, istediğimiz hayatları kurmak için erkek-devlet zulmüne karşı daha fazla kadın dayanışması, daha fazla feminizm diyoruz. Dünyayı yerinden oynatmaya kararlıyız. Yarattığınız yıkım sadece bugünün değil 21 yılın yıkımıdır. Kadın ve LGBTİ+ düşmanlığınızı, adaletsizliğinizi, yalanlarınızı, nefret söylemlerinizi ve bunun sonuçlarını çok iyi biliyoruz. Tacizin, istismarın merkezi haline gelen çürümüş tarikatlarda çocukların geleceğini çaldığınızı da hiç unutmadık. Kadınlara, LGBTİ+lara, çocuklara uyguladığınız şiddet ve ayrımcılığın hesabını vereceksiniz. Öfkemizle, yasımızla, acımızla ve direnişimizle yakanızdayız.!

Kadınlar yapılanları unutmayacak. Bugün olduğu gibi yan yana olmaya, dayanışmaya ve direnmeye devam edeceğiz. Bu enkazı biz kadınlar kaldıracağız!” diyerek tamamladı.