• Nevavprestij
BODRUM ÖZEL Haber Girişi : 12 Haziran 2024 10:28

   Bodrum'daki lüks restoranlar vergi ödemiyor, halkın cebine yük biniyor

   Bodrum'daki lüks restoranlar vergi ödemiyor, halkın cebine yük biniyor

Halktv programıcısı ve Cumhuriyet yazarı Murat Ağırel, köşe yazısında Bodrum'da milyonluk faturalar kesen lüks işletmelerin vergi kaçakçılıklarını kaleme aldı. Ağırel, "Bodrum'daki lüks restoranlar vergi ödemiyor, halkın cebine yük biniyor. Küçük işletmeler ise milyonlarca TL vergi ödüyor. Vergi adaletsizliği büyüyor, ekonomi sarsılıyor..." diye yazdı.

voyage otel

 

 

 

Murat Ağırel'in yazısı, vergi adaletsizliğine dikkat çekerken, lüks işletmelerin vergiden kaçınma yöntemlerini ve ekonomik sistemin yarattığı adaletsizlikleri gözler önüne seriyor.

"Resmi enflasyon yüzde 74.98 olarak açıklandı. Ancak, halk gerçekte bu oranın çok daha yüksek olduğunu hissediyor. Ekonomideki yüksek faiz ve enflasyon politikaları, zenginleri daha da zenginleştirirken, halkın cebine yük bindirdi. Türk milletinin 1 trilyon lirası, sadece birkaç kişinin cebine girdi."

 

MEHMET ŞİMŞEK’E ÇAĞRI


Halktv programıcısı ve Cumhuriyet yazarı Murat Ağırel, köşe yazısında Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’e seslenerek, liberal kapitalist ekonomi politikalarının halkı yoksullaştırdığına dikkat çekti. Ağırel, Şimşek'in bu politikaları gözden geçirmesi gerektiğini belirtti.


BODRUM'DAKİ MİLYONLUK MEKÂNLAR


Ağırel, sosyal medyada paylaşılan bir restoran fişine dikkat çekti. Bodrum Yalıkavak'ta bulunan Bagatelle adlı Fransız firmasının fişi, 20 kişilik bir grubun yemeği için 1 milyon 115 bin TL’lik hesap kesildiğini gösteriyor. Menüde 120 bin TL’lik set menü, 3 bin 200 TL’lik alkolsüz içecekler yer alıyor. İşletmenin vergisel durumu ise daha çarpıcı: Vergi kaydı sıfır!

 

VERGİ KAÇAKÇILIĞI İDDİALARI


Yalıkavak Marina'daki diğer işletmeler de benzer durumda. Birds adlı restoranın sahipleri Rus Nazar Zeynalov ve Seymur Aslanov. Bu işletme 2021, 2022 ve 2023 yıllarında sıfır vergi beyan etmiş. Elma Partners adlı firma ise 2023 yılında sadece 2 bin 163 TL vergi ödemiş.

 

 

 

VERGİSİNİ ÖDEYEN KÜÇÜK İŞLETMELER

 


Ağırel, İzmir'de faaliyet gösteren Börekçi Ülver Teyze adlı işletmeyi örnek gösteriyor. Bu işletme, 2021 yılında 322 bin TL, 2022 yılında 576 bin TL ve 2023 yılında 2 milyon TL vergi ödemiş. Küçük işletmelerin ödediği vergiler, lüks restoranların vergiden kaçınmasıyla karşılaştırıldığında büyük bir adaletsizliği gözler önüne seriyor.

Ağırel, Şimşek'e sert çıkarak, bu tür işletmelere müfettiş göndermediğini ve vergi yükünü halka yıktığını vurguluyor. Yazısını, halkın zevki sefa içinde yaşayan zenginlerin hesap vermemesini not ettiğini belirterek bitiriyor.