• Nevavprestij
BODRUM ÖZEL Haber Girişi : 22 Ekim 2019 11:07

Bodrum'daki liman projesi yargıya taşınıyor!

Bodrum'daki liman projesi yargıya taşınıyor!
Bodrum'un Turgutreis Mahallesi sahiline yapılması planlanan liman projesi hakkında vatandaşları bilgilendirmek amacıyla Bodrum Belediyesi tarafından bir halk toplantısı düzenlendi. Toplantıda konuşan Başkan Aras, projeyi yargıya taşıyacakalrını söyledi

Turgutreis Mahallesi'nde Sahil Güvenlik Komutanlığı'na liman projesi olarak tahsisi yapılan arazi ile ilgili bir halk toplantısı düzenlendi. Bodrum Belediyesi İmar ve Şehircilik Müdürlüğü tarafından halkı bilgilendirmek amacıyla gerçekleştirilen toplantıda, turizm alanına yapımı planlanan Sahil Güvenlik Komutanlığı liman tesisi ile ilgili süreç ve detaylar anlatıldı.

voyage otel

Turgutreis Mahallesi Balıkçı Barınağında düzenlenen toplantıya, Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras'ın yanı sıra Belediye Başkan Yardımcıları Turgay Kaya, Önder Batmaz ve Emel Çakaloğlu, CHP Bodrum İlçe Başkanı Halil Karahan, İYİ Parti İlçe Başkanı Nevzat Kanber ile bazı meclis üyeleri, BODTO Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Serdar Kocadon, İMEAK Deniz Ticaret Odası Bodrum Şube Başkanı Orhan Dinç, Bodrum Kent Konseyi Başkanı Arif Yılmaz ve bazı dernek üyeleri ile çok sayıda vatandaş katıldı.


Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, 2017'de tahsisi yapılan ve bir takım plan değişiklikleri ile son aşamada dev bir liman projesine dönüşen yatırım süreci ile ilgili olarak vatandaşları bilgilendirdi. İlk önceleri sadece yönetim binası ve halkın kullanımına açık sahil yapılanması olarak konuşulan projenin yapılan plan değişiklik teklifleriyle devasa bir limana dönüştüğünü anlatan Başkan Aras, Turgutreis sahili yürüyüş yolunu ve denizini halkın kullanımına kapatacak proje ile ilgili Belediye'nin çekincelerini anlattı.

“İptali için dava açacağız”


Uydu fotoğrafları ve proje ait plan üzerinden halkı bilgilendiren Başkan Aras, projenin iptali için gereken her şeyin yapılacağını belirterek şunları söyledi: “Turgutreis Mahallesinde yapılması planlanan Sahil Güvenlik Komutanlığına ait karargah projesinin içinde bulunan devasa liman önümüze sürpriz olarak çıktı. Biz de, bu konuyu Turgutreis sakinleri ile paylaşmamız gerekir diyerek bu toplantıyı düzenledik. Şu an askıya çıkarılan proje ile ilgili olarak biz gerekli itirazlarımızı yapacağız. Bu süreçte sizlerin de görüşlerine ihtiyaç duyduk. Burada itirazımız tamamen yeri ile ilgilidir. Başka yerler bulunur tabi ki, Yarımada da bir sürü ıssız yer var. Böyle bir meskun mahal içine, yaklaşık yedi bin yatağın bulunduğu bir turistik alana ve Turgutreis gibi yine eko sitemin, denizin temiz olduğu, bio çeşitliliğinin fazla olduğu bir alana devasa bir liman yapılması,hele bir de bunun böyle emniyet,güvenlik açısından düşünülerek yapılması aslında gerçekten büyük bir ironi. Bizim güvenlikle ilgili bir sıkıntımız itirazımız yok, kaldı ki Barış Pınarı Harekatına sonuna kadar destek olduk. Bu işin siyasi polemik malzemesi yapılmasına da gerek yok.”


Askıya çıkarılan projenin bölgeye büyük zarar vereceğini sözlerine ekleyen Başkan Aras konuşmasına şu sözlerle devam etti:


“Yapılmak istenen proje yanı başımızdaki marinanın nerdeyse üç katı büyüklüğünde bir yer. Denize doğru olan dalgakıranların yaklaşık 730 metreyi bulduğu görülüyor. Buralarda zaten derinlik çok az. İçerisinde topuklar, Poseidon Çayırları var ve burada derinleştirme yapacaklar. Arkasından bu mendireklerin üzerine yine lojistikle ilgili bazı idari binaların yapılacağı öngörülüyor,ancak onlar planda da yok. Oraya bir milyon metre küpe yakın toprağı nasıl dolduracaksınız? Dolguyu nasıl yapacaksınız? Ayrıca nereden geçireceksiniz, hangi yoldan, hangi lojistikten, hangi kamyon, hangi iş makinası çalışacak? Nasıl yapılacak, bu nasıl bir sonuç doğurur? İşte şimdi bunları konuşacağız ve daha sonra da geç olmadan bu işlerin önünü alacağız en azından. Bunun için buraya geldik.”