• Nevavprestij
GÜNCEL Haber Girişi : 20 Mayıs 2024 12:34

Bodrum'da sezonluk kiralar uçtu: Yüzde 70 artış

Bodrum'da sezonluk kiralar uçtu: Yüzde 70 artış
Sezonun açılmasıyla Bodrum'da daire ve villa fiyatlarında artış yaşandı. Yüzde 70’leri geçen artışların yaşandığı ilçede, bazı bölgelerde günübirlik kira fiyatları 1 milyon lirayı buluyor.

Muğla'nın turistik ilçesi Bodrum'da konut satışı bir önceki yılın ilk çeyreğine göre yüzde 16 düşerken, yaz sezonun gelmesiyle sezonluk daire ve villa fiyatlarında haraketlilik yaşanıyor. Yeni sezonda lüks villaların günlük kirası 1 milyon lirayı bulmuş durumda.

voyage otel

 

2020 yılında tüm Dünya’yı etkisi altına alan koronavirüs pandemisi sonrası büyük kentlerden çok sayıda göç alan Bodrum’da hem yapılaşma hızı, hem de konut fiyatları büyük artış göstermişti. Bu artış satılıklarda olduğu gibi sezonluk günü birlik ev ve vilların kira fiyatlarını da etkilemişti. İlçede yüzde yüzü aşan artışlar yaşanmıştı.

 

Yaz sezonun nisan ayında başladığı Bodrum’da bu sene de gelmesiyle sezonluk daire ve villa fiyatlarında ciddi artışlar oldu. Sezonluk kiralıklarda geçtiğimiz yıla göre yüzde 70 oranında bir artış yaşandı. Bu artış bazı bölgelerde ise konutların niteliğine göre yüzde 100’u bulmuş durumda.

 

Bodrum Emlak Müşavirleri Derneği (BEMDER) Yönetim Kurulu Üyesi Serkan Zeki Öztuncay, Satılık ve kiralık konut fiyatlarına baktığımızda geçen seneye göre enflasyon oranına paralel olarak yüzde 70 civarında  fiyat artışları görüyoruz. Ancak çok özel konutlarda  yüzde 100’e varan artışlarla da karşılaşmamız mümkün. Burada önemli olan istenilen fiyatlara kiracıların bulunmasıdır. Şu sıralarda bölgemizde kiralamalarda düşüşler yaşanmakta. Bu bağlamda evlerine kiracı veya satıcı çıktığında belirlenen fiyatlar üzerinden indirimle yaşanmakta ve uzlaşı yoluna gidiliyor.  Fiyat artışlarıyla beraber insanların 4 ay tatil yapma imkanı kalmadı. Bu nedenle 4- 5 aylık kiralama talepleri de azaldı. Bu sene her ne kadar fiyatlarda artışlar yaşansa da ev kiralık ev sayısında düşüşler var. 

 


KİRA ARTIŞINA ENFLASYON ETKİSİ 

 

Atayolu Gayrimenkul Yönetim Kurulu Başkanı Ragıp Kaya, kiralıklardaki artışa enflasyonun direk etki ettiğine dikkat çekti. Yükselen banka faizlerinin direkt olarak alım gücü zorlaştırdığını belirten Kaya, bu durumun kiralıklarda fırsata dönüştüğünü ifade ederek “Ev sahipleri doğal olarak ev kiralarını aylık ihtiyaçlarını baz alarak yükselen fiyatlara karşı bir direniş psikolojisi içindeler. Bizler hem ev sahibi hem kiracı haklarını eşit şekilde savunmada yükümlüyüz. Kira fiyatların artışında en eleştirdiğimiz nokta,  artışların biz gayrimenkul uzmanlarının fikri baz alınmadan komşum şu fiyata verdi algısıyla belirlenmesi. Bu noktada bir denetimsizlik hali mevcut" dedi.


FİYATLAR ARTTI TALEP AZALDI

 

Bu sezon taleplerin az olduğunu söyleyen Kaya, “Tabi Bodrum’da en önemli nokta yazın gelmesiyle tatil için gelen günlük, aylık ve haftalık, sezonluk taşınmaz kiralamaları. Geçen seneye göre yazın başında olmamıza rağmen arz çok olsa da talepler düşük. Yaz fiyatları genelde yüksek oluyor, bunun sebebi çoğunlukla kışın boş kalan evlerin yazın açığı kapatması durumu.   Ev sahipleri Sezonluk evlerini geçen senelerde istedikleri fiyatlara kiralamalar yapabildiler çoğunlukla. Bu sene maalesef ekonomi buna pek müsaade etmeyecek gibi görünüyor. Gayrimenkulde kiralamalar mülkün satış değeriyle ölçülür, satış değerleri mülkün konumu, emsalleri, m2 büyüklüğü, deniz manzarası, denize olan mesafesi, vs gibi durumlar göz önüne alınarak belirlenir. Aynı konumda olan iki gayrimenkul varsayalım, aralarında ciddi fiyat farkları oluşabiliyor, bu da tamamen söz ettiğimiz evin özelliklerinden kaynaklıdır. “ dedi.

 


Kaya, Bodrum’da 1 milyona gecelik verilen evlerin olduğunu ve bunun üst segment yapılar olduğunu ifade ederek, “Bodrum genel olarak Gayrimenkul satış kiralama olarak en çok tercih edilen üst segment bölgelerden biri. Gecelik 1 Milyon kiralanan evler var. Daha yükseğe kiralanan evler de var. Bu tip malikaneler, ultra lüks evler, denize sıfır villalar, kendine özel plajı hatta iskelesi olan evler, 10.000 m2 içinde çiftlik evleri, belli konseptlere sahip projeler vs. gibi çeşitli yüksek bütçelere hitap ediyor. Bu yüzden gelir düzeyi iyi olanların talebi yüksek.  Buda normal değerde kiralanabilen günü birlik, haftalık veya aylık normal düzeydeki gayrimenkullerinde fiyatlarının artışlarına sebep olabiliyor. Bu durumu halka indirgemek çok doğru olmaz. Bu durum evi bu fiyata kiraya veren ile kiracı olacak kişilerin ekonomik olarak hiçbir sorun yaşamadıkları anlamına gelir. Yani iyi kazanç sağlayan insanlar böyle yerleri kiralayabiliyor.” Diye konuştu.

 

DEMİR: FİYATLAR ARASINDA ÇOK FARK VAR 

 

Konuya dair bir açıklama da TÜRSAB Bodrum Bölge Temsilcisi Mustafa Demir’den geldi. Demir, basınla buluşmasında konuyu gündeme getirmişti. Hizmet ve fiyat dengesine dikkat çeken Demir, "İnsanların ödedikleri para karşılığında ne hizmet beklediklerine göre fiyatlar değişiyor. Standart 2+1 konaklamayla, kendine özel yüzme havuzu olan, denize sıfır olan veya büyük bir tesisin içerisindeki villa fiyatları arasında çok fark var. Sezonda konutlarda günlük kiralık bedeli 2 bin 500 liradan başlıyor, villalarda ise bu rakam 1 milyon liralara kadar çıkıyor" ifadelerini kullandı.