KÜLTÜR-SANAT Haber Girişi : 15 Mart 2021 13:49

Bodrum'da heycanlandıran çalışma! Halikarnasoss surları gün yüzüne çıktı!  

Türkiye’nin en eski sur duvarları olan Halikarnasoss surlarının duvarları gün yüzüne çıkıyor.  Bodrum'da, 2 bin 400 yıl önce tarafından inşa edilen surlar Büyük İskender’in şehri ele geçirmesinin ardından yok olmakla karşı karşıya kalmışlardı

Haber Merkezi - Bodrum'da tarihi dokuyu gün yüzüne çıkarma çalışmaları tüm hızıyla sürüyor. Bunlardan biri olan ve yaklaşık 2,5 km’lik bölümü gün yüzüne çıkaran Bodrum Belediyesi ve Akdeniz Ülkeleri Akademisi (AKADEMİA) Vakfı çalışmalarına hız kesmeden devam ediyor. Toprak altında kalan, bitki örtüsüyle üzeri kapanan sur duvarlarını kurtarma kazısında şimdiye kadar 7 adette gözetleme kulesi  ortaya çıktı. Bazı noktalarda mezarlarında bulunduğu kurtarma kazısının ilk etabının yaz sezonuna yetiştirilmesi planlanıyor.

M.Ö. 377-362 yılları arasında Karya Satrabı Mausolos tarafından inşa edilen Halikarnasoss surları Makedonya Kralı Büyük İskender tarafından yakılıp yıkılmıştı. Büyük İskender’in hüküm sürdüğü tarihte ise sur duvarları  toprakla kapatılmış bazıları ise tahrip edilmiş. Yaklaşık 2 bin 400 yıl önce Büyük İskender’in yıktığı sur duvarları tekrar gün yüzüne çıkartılarak Bodrum’un tarihi ve kültürel yapılarıyla kültür turizminin önemli merkezlerinden biri olması planlanıyor.

 

 

Başkan Aras:  Bodrum’un birçok tarihi değeri olan kalıntıları var

 

Sur duvarlarını ortaya çıkarmak için çalışma başlatan Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, yağtığı açıklamada tarihi mirasın önemine vurgu yaptı. Bodrum'un tarihi değer açısından zengin olduğunu belirten Başkan Aras,  “Bodrum’un birçok tarihi değeri olan kalıntıları var. Başka yerlerde yapılan çalışmalar devam ederken surlar göz ardı edilmişti. Bu surların ortaya çıkması gerektiği, Bodrum’un özellikle antik planını da çok net bir şekilde göstermesi açısından çok önemliydi. Bu gibi değerlerin gün yüzüne çıkması kolay değil ama kararlı olunca başarıla biliyor. Başkan Yardımcımız Turgay Kaya’ya teşekkürlerimi sunuyorum. Turgay Başkanımız o kadar inandı ki büyük bir kararlılıkla tüm engelleri aşarak finansından, kuruldan izin alınmasına kadar birçok aşamayı hızlı bir şekilde yaptı. Birlikte bu surları gün yüzüne çıkarmayı başardık. Bir taraftan da ve Akdeniz Ülkeleri Akademisi (AKADEMİA) Vakfı destek oldu ve Binlerce yıllık tarih toprağın altından çıktı. Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Müze Müdürlüğü de desteklerini esirgemedi. Sponsorlarımız ve katkıda bulunan herkese teşekkürlerimi sunmak istiyorum. 2 bin 500 yıllık bu büyük eseri gün yüzüne çıkartmış olduk ve çıkarmaya devam ediyoruz” diye konuştu. 

 

Kaya: Tamamı çıkana kadar devam edeceğiz

 

Projenin hayata geçirilmesinde büyük katkısı olan  Bodrum Belediyesi Başkan Yardımcısı Turgay Kaya, projeye dair önemli bilgiler verdi.  Tarihi alanda bir çok düzenleme yapacaklarını belirten Kaya, “Şu anda yaklaşık 2,5 kilometresini bitirmek üzereyiz. Kurtarma kazılarının ardından Myndos kapısına kadar ineceğiz. Myndos kapısını da düzenlemeler yapacağız. Yaz sezonunun ardından 7,5 kilometrelik sur duvarları çıkarmaya devam edeceğiz orta vadede. Ara vermeyeceğiz çıkarmalara, yarıda bırakmayacağız. Tamamı çıkana kadar devam edeceğiz kurtarma kazılarına. Türkiye’de ilk kez bir belediye böylesine kapsamlı büyük bir kazıyı ortaya çıkarıyor. Bu da Bodrum’a ve Belediye Başkanımıza nasip oldu” dedi. 


Akdeniz Ülkeleri Akademisi (AKADEMİA) Vakıf Başkanı Özay Kartal ise “18 Kasım 2020 tarihinde kurtarma kazılarına başladık. Yaklaşık 4 ayı geçkin bir süredir sur duvarlarının temizlik ve kurtarma kazısı çalışmalarını Bodrum Belediyesi ve ve Akdeniz Ülkeleri Akademisi (AKADEMİA) Vakfı iş birliği ile Kültür ve Turizm Bakanlığı müzesinin denetiminde yürütmekteyiz. Türkiye’deki en uzun ve en eski antik sur duvarlarının ortaya çıkartılmasını gerçekleştiriyoruz. Yaklaşık orijinal uzunluğu Bodrum merkezi çevreleyen 7 kilometre uzunluğunda bir sur yapısı. Bunun 5 kilometrelik bir kısmı toprakaltında. Biz 4 aydır 5 kilometrelik sur duvarlarının 2,5 kilometrelik kısmını kazdık, temizledik, bitkiden arındırdık. Muğla Üniversitesi Arkeoloji Bölüm Başkanı Adnan Diler’in Başkanlığında yapıyoruz çalışmaları. Muazzam bir sur duvarı ortaya çıktı. Aslında sadece sur duvarları da ortaya çıkmadı. Bir çok sürprizle de karşılaştık. Bitki ve toprak altındaki 7’nci kulemizi de ortaya çıkarttık. Önümüzde daha ortaya çıkaracağımız kulelerimizde var" şeklinde konuştu.