• velx
GÜNCEL Haber Girişi : 25 Ağustos 2022 09:58

Bodrum’da farkındalık projesi voleybol takımına dönüştü

Bodrum’da kız çocuklarına yönelik farkındalık projesi olarak başlayan ücretsiz voleybol kursları, profesyonel voleybol takımına dönüştü. Geçen sene kurulan takım, üst lige çıkmayı başardı.

(BODRUM) Selçuk Arslan –  Ünlü tatil cenneti Bodrum turizm dışında artık sporla da anılır oldu. Bodrumspor’un  Spor Toto 1. Lig'te yükselmesinden sonra gözlerin çevrildiği kente  farkındalık projesi ile başlayan Bodrumspor Kadın Voleybol Takımı’nın hikayesi ise dikkatlerden kaçmadı.  Farkındalık projesi için bir araya gelen ve çoğunluğunun gençlerden oluşan takım Amatör Bölgesel Lig’ten şampiyon olarak çıktı ve bu sene Türkiye Voleybol Federasyonu (TVF) Kadınlar 2. Lig’inde mücadele edecek.

radisson ilanı

 

ÜCRETSİZ KURSLAR İLE BAŞLADI 

 

Bodrumspor Kadın Voleybol Takımı’nın hikayesi, kariyerinde Türk Milli Takımı’nın yanı sıra Fenerbahçe ve Beşiktaş antrenörlükleri de bulunan Adnan Kıstak'ın pandemi sonrası Bodrum’a yerleşmesiyle başladı.  Son 5 yıldan bu yana artık Bodrum’a tamamen yerleşen Adnan Kıstak’a Bodrum’da takım kurması ve yönetmesi konusunda proje teklif edildi.  Milli takımda ve farklı takımlarda oynamış eski öğrencileri tarafından Kıstak’a sunulan proje aslında bir farkındalık projesiydi.  Proje, Bodrum’da yaşayıp maddi olanaksızlıklar nedeniyle spora ulaşamayan kız çocuklarının ücretsiz olarak voleybol sporuna kazandırılmasını amaçlıyordu.

 

Projeye Spor İl Müdürlüğü, Bodrum Kaymakamlığı ve Bodrum Belediyesinin destekleriyle hayata geçti ve 2021 yılında ücretsiz voleybol kursları açıldı.  Kurslara kısa zamanda Bodrum’un kenar mahallerinde dahil olmak üzere büyük ilgi gördü. İlgiyi ve gençlerin voleybola olan ilgisini gören Bodrumspor yönetimi harekete geçti ve 2021 yılının Aralık ayında kulübün voleybol şubesini açarak profesyonelliğe yönelik ilk adım böylece atılmış oldu. Adnan Kıstak, yönetiminde farkındalık için başlayan çalışma artık bölgesel amatör lig yolculuğuna everilmiş oldu. Bodrumlu ve genç ağırlıklı bir kadro kuran Adnan Kıstak ve ekibi lig hazırlıklarına başladı. İki aylık kısa bir hazırlık sonrası Bodrumspor Kadın Voleybol Takımı,  mayıs ayında oynanan bölgesel lig müsabakalarında başarılı sonuçlar alarak Türkiye Voleybol Federasyonu (TVF) Kadınlar 2. Lig’ine yükseldi. Takımın büyük çoğunluğunu koruyan Bodrumspor’da yeni sezon hazırlıkları devam ediyor. Bir yandan da transfer çalışmalarını sürdüren Bodrumspor’da hedef Türkiye Voleybol Federasyonu (TVF) Kadınlar 2. Lig’inde kalıcı olmak.

 

KISTAK: BU TABLODAN MUTLUYUM

 

Zorlu sezon öncesi farkındalık ile başlayan ve Türkiye Voleybol Federasyonu (TVF) Kadınlar 2. Lig’inde  devam edecek olan hikayeyi  Takımın antrenörü Adnan Kıstak ile değerlendirdik. Kısa zamanda büyük işler başardıklarını ifade eden Adnan Kıstak, “ Kısa zamanda büyük bir yol kastettik. Farkındalık ile başlayan bir projenin meyvelerini verip bir üst ligde olması bizleri mutlu ediyor. Bodrum halkının çocukları, bilhassa spora daha önce ulaşamayan kesim daha fazla itibar etti. Kurslarımız halen sürüyor bir taraftan. Baştan bu yana bizzat kendim onların başında durarak kurslar veriyorum.  Zamanla geniş bir oyuncu havuzu da oluşturacağız. Amatörde başarılı sonuçlar aldık. Bugün bu tablodan mutluyum” dedi. 

 

Takıma takviyeler yaptıklarını belirten Kıstak,  gençlere öncelik tanıdıklarını ve kadrolarını bu yönlü oluşturduklarını söyledi.  Transfer çalışmaları hakkında bilgi veren Ksıtak, “Kulüpler genlikle Mayıs ve Nisan  başlarında çalışmalarına başladılar. Biz Biraz geç kaldık. Bu dezavantajdan yararlanarak bizlerde genç ağırlıklı bir kadro kurup  ikinci transfer dönemini bekleyeceğiz. Takım kaptanımız Deniz Akyemez bizimle devam edecek. Çok tecrübeli milli bir sporcu sonra yine geçen sene Kosova’da oynayan şampiyon olan hilal diye bir kızımız var, onu transfer ettik. Ecem diye bir pasör kızımız var, sonra Sude diye Kuşadası’ndan aldık kendisini. 1 Eylül’de lig başlayacak kısa sürede transferlerimizi de tamamlayıp lige iyi başlamayı planlıyoruz” şeklinde konuştu.

 

Özellikle dezavantajlı kız çocuklarının ve gençlerin yaşamlarına dokunmak istediklerinin altını çizen Kıstak, “ Profesyonel bir takım fazla ilgimi çekmiyor, şuanda yurtdışından 2 tane teklif aldım, fakat  kabul etmedim.  10-14 yaş  gruplarında çocuklara okul bursu vererek onların yaşamlarına dokunuyorum. Muğla’da Ege’de çocukları geleceğin takımlarına hazırlamaya çalışıyorum. Bu yaptıklarımdan zevk duyuyorum. Gençlerin yaşamlarına dokunmak mutlu ediyor beni.  Ege de olsun, Muğla da olsun, Bodrum da olsun her türlü kız çocuğunu 8-12 yaş olanlar spor okullarımıza bekliyoruz” ifadelerini kullandı. Kıstak, Bodrum’un bir spor kenti olması için çalışacaklarını sözlerine ekledi. 

 

ÜNLÜ OYUNCULARDAN PROJEYE DESTEK 

 

 

Bodrumspor yöneticisi Mehmet Dağoğlu,  sporcular ve Adnan hoca ile birlikte müthiş bir oluşum içine girdiklerini söyledi.  Yola çıkış nedenlerinin ‘Spora Uzanamayan Kız Çocuklarına’ dokunmak olduğunu ifade eden  Dağoğlu, “Bu kartopu gibi büyüyerek devam edecek. Gençlerimizi milli takımlarda temsil edecek, süper lige çıkacak bir takım yaratacağız. Buna inanıyoruz. Taşın altına elimizi soktuk. Bir proje ile başladık şuan üt ligdeyiz. Kulübümüzün alt yapısından yetişen çocuklarımızla beraber çevre iller ve yurt içinden seçilecek özel sporcular ve Türki Cumhuriyetlerinden seçilecek sporcularımıza da ilçemizdeki eğitim kuruluşlarından aldığımız burslarla hem eğitimlerine katkı sağlamak, hem de iyi birer sporcu olmaları başlıca hedefleriz olacaktır. Bu proje kapsamında bölgesel lig takımıza Yeliz Başa, Deniz Hakyeme, Burcu Genç gibi milli oyuncunun yanı sıra Işıl Ulusoy-Ecem Şahin-Pelin Katılmış-Ceylin Kızılkaya-Sılan Demirkol-Ecem Isfendiyaroğlubade Keskin-İpek Vural-Miray Başaran-Egem Özgülayşenaz Şahin-Desen Yıldırım gibi Türkiye liglerinin önemli sporcuları bu projeye katılarak destek vermişlerdir” dedi. 

 

KAYA: GENÇLERİMİZ BU PROJE SAYESİNDE YETENEKLERİNİ KEŞFETTİ

 

 

 

Bodrumspor Kadın Voleybol Takımı’nın hikâyesine şahit eden isimlerden ve destekleyicilerinden Cevat Kaya,  ise kadınların toplumsal yaşama katılımına vurgu yaptı. Gençlerin spora kazandırılmasının önemine vurgu yapan Kaya, “ Proje ile çıkılan yolda başarı bizleri mutlu etti. Burada esas olan genç kızlarımızın ve çocuklarımızın spora yönlendirilmeleri ve başarıları. Bu takım sayesinde genç kadınlarımız spor yoluyla toplumsal yaşama katılıyorlar. Sporun geliştirici ve birleştirici özelliğiyle kendi gelişimlerini tamamlıyorlar. Gençlerimizin özenti kültüründen uzaklaşıp spora yönelmelerini sağladı bu proje. Maddi durumu olmayan insanımız, gençlerimiz bu proje sayesinde yeteneğini keşfetti. Bu bağlamda önemsediğimiz bir süreç. İlk günden bu yana yanlarında olduk ve olmaya da devam edeceğiz” şeklinde konuştu.