SPOR Haber Girişi : 07 Ekim 2021 16:35

Bodrum'da dev organizasyona ev sahipliği yapacak! 16 Ülke 323 Yelkenci!!

Bodrum'da dev organizasyona daha ev sahipliği yapacak. Bodrum International Optimist Regatta (BİOR) kapsamında 16 ülkeden sporcu Bodrum'da yarışacak.

Haber Merkezi - Bodrum'da dev organizasyona daha ev sahipliği yapacak. Bodrum International Optimist Regatta (BİOR) kapsamında 16 ülkeden sporcu Bodrum'da yarışacak.

radisson ilanı


Gençlik ve Spor Bakanlığı, Türkiye Yelken Federasyonu, Bodrum Belediyesi işbirliğinde Bodrumspor Yelken Kulübü organizasyonuyla 2013 yılından bu yana düzenlenen Bodrum İnternational Optimist Regatta'nın bu yıl 9.'su gerçekleşecek.

 

13 Ekim günü Bodrum Marina önünden Belediye Meydanına kadar kortej yürüyüşü ile başlayacak olan Şampiyona 18 Ekim günü ödül töreni ile sonra erecek. 

Dev organizasyon öncesi, Bodrumspor Yelken Şubesi'nde basın toplantısı düzenlendi. Toplantıya Belediye Başkanı Ahmet Aras, Bodrum Otelciler Derneği(BODER) Başkanı Ömer Faruk Dengiz ve Bodrumspor Yelken Şubesi Sorumlusu Hadi Türk katıldı. 


 Toplantıda  ilk olarak söz alan Başkan Aras, BİOR’un kısa sürede, kendi sınıfında dünyanın en yüksek katılımlı organizasyonlarından biri olmayı başardığını söyledi.

Bodrum'un tanıtımı için bu etkinliğin önemlili olduğunu belirten Başkan Aras, “Bu yıl ki organizasyona 16 ülkeden ki bunlar; ABD, Ukrayna, Rusya, Tayland, Polonya, Hollanda, Malta, Yunanistan, Macaristan, Finlandiya, Estonya, Çekya, Bulgaristan, Belçika, Azerbaycan ve Türkiye'den 77 kulüp ile 323 yelkenci katılıyor. Dünyanın pek çok ülkesinden çocuklar, Bodrum’a yarışmak için geliyor. Bu hem turizmimiz hem de yelken sporu için çok önemli bir katkı. Bu önemli organizasyon aynı zamanda,  4-14 Temmuz 2022 tarihlerinde Bodrum'un ev sahipliğinde gerçekleşecek olan Optimist Dünya Şampiyonası’na da hazırlık gibi olacak. Çünkü 13 Ekim'de başlayacak BİOR yarışlarına birçok ülke milli takım düzeyinde katılım sağlıyor" dedi.

Başkan Aras, “Bodrum olarak bu nitelikli organizasyonu yapabilecek imkanlarımız ve kapasitemiz var. Türkiye yelken sporuna yön veren bir konuma gelen kentimizde Dünya ve Avrupa şampiyonu sporcular yetişiyor. Bu aynı zamanda gençlerimizi spora teşvik edecek ve turizmimize de katkıda bulunacak”ifadelerini kullandı. 
 

Bodrumspor Yelken Şubesi Sorumlusu Hadi Türk ise BİOR gibi organizasyonların gelenekselleşmesinin çok önemli olduğunu ifade ederek “Son 2 sezonda turizmimiz çok büyük zarar gördü. Bu organizasyonu normalde Mart ayında yapıyorduk fakat bu sene aynı dönemde pandemi sebebiyle yapamadığımız organizasyonu bu seneyi kaçırmamak adına Ekim ayına erteledik. Bunun bilgilendirmesini kulüplere yaptık. Onlar da katılmak için çok uğraş verdiler.” dedi. 

 

BODER Başkanı Ömer Faruk Dengiz ise organizasyonda emeği geçenlere teşekkür ederek, “Bodrum’un doğasını koruyan ve geleceğe umutla bakan nesilleri geliştirme yolunda küçücük bir katkımız oluyorsa kendimizi mutlu sayarız." dedi.