EKONOMİ Haber Girişi : 30 Nisan 2022 09:56

Bodrum'da Bayram hareketliliği: Oteller yüzde 80 doluluk oranına ulaştı

Bodrum'da bayram tatiline sayılı günler kala otel rezervasyonlarındaki doluluk oranı, yüzde 80'e ulaştı.Bodrum'da  30 bini aşkın yabancı turistin ziyareti etmesi bekleniliyor

 Selçuk Arslan - 

 

Muğla'nın Bodrum ilçesinde, Ramazan Bayramı öncesi trafik yoğunluk yaşanıyor. Kent genelinde Emin Anter Bulvarı ile Kıbrıs Şehitleri Caddesi  olmak üzere ana arterlerde uzun araç kuyrukları oluştu. Yoğun talebin olduğu ilçede otel rezervasyon oranı, yüzde 80' i aşmış durumda. Yine talebe bağlı olarak  29 Nisan- 8 Mayıs tarihleri arasında iç hatlarda düzenlenen sefer sayısı 24'ten 50 ye çıktı.

 

TAV Milas-Bodrum Hava Limanı verilerine göre, 29 Nisan-8 Mayıs arasında Bodrum'a yurt dışından 30 bine yakın turist gelmesi bekleniyor. Yinee alınan verilere göre, Bodrum'a mayıs ayı süresince toplam 10 havayolunun İngiltere, Belçika, Almanya, Rusya, Fransa, İrlanda, Hollanda, Polonya ve Bulgaristan'dan düzenli sefer düzenlemesi bekleniyor

 

"BAYRAMDA 1 MİLYON TURİST BEKLİYORUZ"

 

 

Bodrum'da yönelik  talebi değerlendiren Bodrum Otelciler Derneği Başkanı Ömer Faruk Dengiz,  talep karşısında memnun olduklarını ifade ederek, Bodrum otellerinde yüzde 100 doluluk beklediklerini dile söyledi. Bayramla birlikte tatil sezonunun başlayacağını dile getiren Ömer Faruk Dengiz, "Yıllar sonra hayat normale döndü. Otellerden güzel haberler aldık. Bayram öncesinde bakıldığında otellerde yaklaşık yüzde 80 doluluk var. Bayrama kadar her gün, bu oran artmaya devam ediyor. Tatilciler, erken rezervasyon fırsatlarını değerlendirmeli. Bayramda genel olarak bakıldığında 1 milyon yerli ve yabancı turistin gelmesini bekliyoruz. 27 Mart'ta yurt dışı uçuşları başladı, ilk uçuşlar İngiltere'den gerçekleşti. 15 Nisan'a kadar 15 bin yabancı turist Bodrum'a girmiş bulunuyor. Uçaklarda yüzde 80 doluluk mevcut. Bu iyi bir oran ve her şeye rağmen uçakların dolu gelmesi iyi bir gelişme. İngiltere, Hollanda, Almanya gibi Avrupa ülkelerinden turistler, Bodrum'a gelmeye başladı. Yerli ve yabancı turistlerin rezervasyonlarını önceden yapmalarını tavsiye ediyorum. Otellerde şu an doluluk söz konusu. Rezervasyonsuz gelmeyin. TÜRSAB onaylı, bilinen acentelerden rezervasyon yapmanızı tavsiye ediyorum" diye konuştu.

 

'HARAKAETLİ BAYRAM SÜRECİ YASANIYOR'

 

Bodrum Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği (BOYD) Başkanı Serdar Karcılıoğlu, da geçen senelere göre bayram öncesi hareketliliği dikkat çekti. Karcılıoğlu, 

“Bu bayram sürecinde öyle birtakım kesimlerin söylediği gibi olağan üstü bir hareketliliğin olmadığını söyleyebilirim.

Bir takım arkadaşlarımızdan edindiğimiz bilgiler ışığında bu gün itibariyle rezervasyonların %20/30 bandında olduğudur" dedi.

 

Otelcilerin büyük bir borç yükü altında olduğunu belirten Karcılıoğlu, "Otelcilerin çok büyük bir bölümü borç yükü altında olmalarından kaynaklanan ve artık kredi kullanamayacak duruma gelmelerinden dolayı üzerlerinde büyük bir baskı var. Otelcilerin 8 milyar dolar kredi borcu var ve buna bağlı olarak sıcak paraya olan ihtiyacı oda fiyatlarında maliyetin altına inerek karşılamak durumunda kalıyorlar. Sektörden aldığımız duyumlar ne yazık ki 200 TL ye her şey dahil oda fiyatı veren otelcilerimizin olduğunu biliyoruz. Belki bu bir hareketlilik getiriyor gibi gözükecek ve sektörün ne kadar sıkıntıda olduğunu görmek istemeyen başını kuma gömmüş yöneticilerimiz tarafından her şey güllük gülistanlık gibi göstermelerine ve bu noktadan bir algı yürütmelerine yaramaktan başka hiçbir işe yaramayacaktır" diye konuştu.

 

'HARAKETLİLIK  BAYRAM SONRASI SÜRECEK'

 

 

Bayramla birlikte hareketli sezonun başlayacağını söyleyen Sentido Bellazure otel genel müdürü Cenk Yalçın  ise " Bayram rezervasyonlarımız iyi gidiyor. Mayıs ayında gelecek olan turist sayısı oldukça fazla. Doluluk ormanlarımız Bayramla birlikte yani Mayıs ayı itibariyle yüzde 80 civarında. Rezervasyonların Bayram süresi ve sonrası devam edeceğini düşünüyorum. Bu sezondan ümitliyim" ifadelerini kullandı.