EGE Haber Girişi : 09 Ekim 2021 14:57

Belediyeden arsa satışına “FETÖ” şartı

İzmir’in MHP’li Aliağa İlçe Belediye Başkanı Serkan Acar, satışa çıkardığı, parsellerinin ihalesine "FETÖ" şartı koydu. Bu şart yeni tartışmalara neden oldu 

HABER MERKEZİ-  Aliağa Belediyesi, Resmi Gazete’ye verdiği ilanla, TÜPRAŞ ve Star rafinerilerinin kuzeybatısında yer alan 5 parseli, “kapalı teklif” usulüyle satışa çıkardı. Toplam 29 bin 762 metrekare büyüklüğünde olan parsellerin bir kısmı, deniz kıyısında yer alan rafineri tesislerinin kullandığı Karaağaç Caddesini kapsıyor. Karaağaç Caddesi fiili yol olarak kullanılmasına karşın, Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü’nün parsel sorgulamasında yol yer almıyor.

radisson ilanı

 

Belediyenin ayrı ayrı satışa çıkardığı parseller için belirlediği toplam muhammen bedel, 29 milyon 762 bin 740 TL. Devlet İhale Kanunu’nun 35/a ve 36. maddelerine göre “kapalı teklif” usulüne göre düzenlenecek ihale, 21 Ekim 2021 tarihinde belediye encümen salonunda yapılacak.

 

FETÖ ŞARTI İHALE ŞARTNAMESİNDE

 

Birgün'de yer alan habere göre, Darp iddialarıyla da kamuoyu gündemine gelen Aliağa Belediye Başkanı MHP’li Serkan Acar, ihale şartnamesine “FETÖ” şartını koydu. Arsa satışı ihalelerinde pek rastlanılmayan söz konusu satış şartı maddesinde şöyle deniyor:

“FETÖ ve diğer terör örgütleri ile ilişkisi, iltisaklı veya irtibatlı olup hakkında tutuklama, hüküm giyme veya açılmış dava dosyası ve Cumhuriyet Savcılığınca soruşturma ve kovuşturması bulunan kişi ve kurumlar ihaleye katılamazlar.”

Şartnamede ayrıca konuyla ilgili olarak, “Terör örgütleriyle iltisakı ve irtibatı bulunmadığı ile ilgili taahhütname” de isteniyor.