BODRUM ÖZEL Haber Girişi : 05 Haziran 2021 12:44

Başkan Aras: Çevre düşmanlarıyla mücadeleden asla vazgeçmeyeceğiz

Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, 5 Haziran Dünya Çevre Günü dolayısıyla bir mesaj yayımladı.

Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, 5 Haziran Dünya Çevre Günü dolayısıyla bir mesaj yayımladı.

Bodrum'un doğal değerlerinin korunmasına yönelik kararlılıklarını bir kez daha yineleyen Başkan Aras mesajında şu ifadelere yer verdi:

"2021 yılı için Dünya Çevre Günü adına “ekosistem restorasyonu” tema olarak belirlendi. Ekosistem restorasyonuyla hedeflenen amacı, doğa sömürüsünden kaynaklanan hasarı iyileştirmeye gitmek, yeni hasarları önlemek ve tersine çevirmek olarak anlayabiliriz. Bu yılki tema aracılığıyla, dünyanın dört bir yanından alarm veren çevre sorunlarına, ormanlardan tarım arazilerine, dağlardan denizlere kadar milyarlarca hektarı canlandırma görevi olan 'ekosistem restorasyonu on yıl girişimi' başlatıldı. 

Bireysel farkındalığın ve mücadelenin öneminin yanında böyle bir yıkım karşısında kolektif bir tavır, mücadelesi şarttır. Kendi türünü ve diğer türleri yok eden insanlık, yaşamı mümkün kılan temel şeyin biyoçeşitlilikten ve yaban hayatının korunmasından geçtiğini görmek zorunda.

Bodrum bölgesel çevre yıkımı tehdidinin başka bir boyutuyla daha karşı karşıya. 1 milyon 100 bin metrekarelik alan imara açılıp, Özelleştirme İdaresi Başkanlığı tarafından satılması kararıyla karşı karşıyayız.

Bodrum’un tarihi dokusunun ve eko-sisteminin korunması gerekirken; kurdun kuşun yuvasından, tarım alanlarına kadar sermayenin konusu haline getirilmiş durumda. 

Bugün buradan bir kez daha söylüyorum, tüm bu yaşam ve çevre düşmanlarıyla mücadeleden asla vazgeçmeyecek yaşamı savunmaya devam edeceğiz.

Belki tablo biraz karanlık, haklısınız. İnsanlığın geleceği risk altında; hiç suçu olmayan diğer türlerin geleceği ne olacak? Hem bu sorunun cevabı hem mücadele azmi hem de umut için iki gün önce andığımız Nazım’ın dizeleri bize yol olmalı: 'Yaşamak bir ağaç gibi tek ve hür ve bir orman gibi kardeşçesine' Toplum tüm dinamikleriyle birlikte başarabiliriz, başaracağız."