• Nevavprestij
GÜNCEL Haber Girişi : 21 Mart 2020 15:30

Bakan Selçuk'tan "Okul tatili uzayacak mı?" sorusuna yanıt

Bakan Selçuk'tan
Koronavirüs tedbirleriyle ilgili soruları Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, CNN Türk ekranlarında yanıtlıyor

Okulların koronavirüs tehdidi sebebiyle kapanmasının ardından öğrenci ve veliler evlerine kapandı. Bir hafta istirahat yapan öğrenciler, pazartesi günü online olarak ders başı yapacak. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk son durum ile ilgili, CNNTürk'te soruları yanıtlıyor.

voyage otel

- Önümüzdeki hafta pazartesi günü okullar açılacak mı?

Bu soru sıklıkla soruluyor. Sağlık Bakanlığımızla süreci hassasiyetle takip ediyoruz. Bu bağlamda başka faktörleri de dikkate alıyoruz. Veriler ne olursa topluma verileri sunarız. Bu belirsizlik rahatsız ediyor farkındayım. Veriler doğrultusunda karar verilecek. Okulların açılmasıyla ilgili eğitimsel bir açığımız yok. Ama bu konu sağlık koşullarına bağlı. Alacağımız karar sağlık kuruluşlarına bağlı. Sağlık Bakanı ile sürekli temas halindeyiz. Sağlık Bakanı ile bu hafta görüşeceğiz.

- Eğitim takvimi değişecek mi?

Biz her türlü senaryoya hazırız. Bu süreç biraz uzadı diyelim elimizde esnek bir paket va. Diyelim ki dönem bitti süre uzadı ona göre paketimiz var. Telafi çalışması planlıyoruz. Önemli olan çocukların fiziksel ve ruhsal sağlığını korumak.

- Soruların içeriğinde değişiklik olur mu?

Uzaktan eğitim tümüyle yeterlidir demek doğru olmak. Sınav içeriği sadece yüz yüze öğrendiklerinden olacak. 23 Mart haftası Türkiye Milli Eğitim Müfredatı neyse çocuklar onu alacak. Zaruri bir durumda sınavlar ertelenebilir.

- Uzaktan eğitim süreci başlıyor

Pazartesi günü öğrencileri önce ben karşılayacağım. Pazartesi günü bir yüklenme olabilir. Ama her türlü eksikliği gidereceğiz. Uzaktan eğitim dediğimiz şey televizyon içeriği... İnternet destekli çalışmalarımız da var EBA üzerinden ama o ikinci planımızda. Bu anlamda pazartesi günü bazı küçük sorunlar oluşabilir.Bu dersler 20'şer dakika. Neden 20 dakika diye soruyorlar. Evin içinde sınıftaki gibi konsantrasyon açısında doğru değil. Her türlü eksiği gidereceğiz.İstanbul'da 5, Ankara'da 3 stüdyomuz var haftalardır arkadaşlarımız çalışıyor.

- İlkokul öğrencileri evde nasıl vakit geçirmeli?

Çocuklar evde isterse aile ile beraber eğitim takvimi içerisindeki oyunlardan faydalanabilir. Ya da bizim EBA sistemimizde sanatsal çalışmalarımız var. Yüzlerce etkinlik örneği verdik veriyoruz. Aileler çocukları ev hayatının içine sokmalılar. Bizim yıllardır ailece evde oynadığımız oyunlar da var onlarla da zaman geçirilebilir.

- Uzaktan eğitimi takip etmeyen öğrenciye yaptırım uygulanmalı mı?

Biz öğrencileri ikiye ayırırız. İçten motivasyonu alanlar dıştan motive olanlar. Cezalandırma ya da yaptırımla eğitim olmaz.

Ayrıntılar geliyor...