POLİTİKA Haber Girişi : 06 Mart 2021 00:23

Babacan: Ekonomide sıkışınca insan haklarını hatırlamak gerçekten ülke adına üzüntü verici

Babacan, AKP’nin açıkladığı yargı reformunu eleştirerek “Uluslar arası ilişkiler sıkışınca, ülkenin Avrupa Birliği ile ilişkileri sıkışınca, ekonomi de sıkışınca tekrar dönüp dolaşıp insan haklarını hatırlamak gerçekten bu ülke adına üzüntü verici” dedi.

Deva Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, partisinin Bodrum 1. Olağan İlçe Kongresi’ne katıldı. Babacan, AKP’nin açıkladığı yargı reformunu eleştirerek “Uluslar arası ilişkiler sıkışınca, ülkenin Avrupa Birliği ile ilişkileri sıkışınca, ekonomi de sıkışınca tekrar dönüp dolaşıp insan haklarını hatırlamak gerçekten bu ülke adına üzüntü verici” dedi.

 

Haber Merkezi -  Demokrasi ve Atılım (DEVA) Partisi, Bodrum 1. Olağan İlçe Kongresi, genel başkan Ali Babacan’ın katılımıyla yapıldı. Konacık Mahallesi’ndeki Herodot Kültür Merkezi’nde yapılan kongreye Genel Başkan Ali Babacan ve eşi Ülkü Zeynep Babacan’ın yanı sıra Teşkilat Başkanı Sadullah Ergin, Seçim İşleri Başkanı İdris Şahin, Genel Sekreter Medeni Yılmaz, Eğitim Politikaları Başkanı Mustafa Ergen, Kadın Politikaları Başkanı Elif Esen, Muğla İl Başkanı Tolga Keskin ve Bodrum İlçe Başkanı Mehmet Billorer ile partililer katıldı.  Kongreye ayrıca Belediye Başkan Yardımcısı Emel Çakaloğlu, CHP İlçe Başkanı Halil Karahan ve İYİ Parti İlçe Başkanı Nevzat Kanber de konuk olarak katıldı. 


Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan kongrede divan üyeleri belirlendi. Faaliyet ve mali rapor okunup ibra edildi. Daha sonra ilçe Başkanı İlçe Başkanı Billorer, kısa bir konuşma yaptı. Çözüm odaklı  bir siyaset tarzı ile çalışacaklarını belirten Billorer,  “Genel başkanımız Ali Babacan işinin ehli kadrolarla, çözüm odaklı siyaset yapması vatandaşlarımız üzerinde olumlu karşılık buluyor. Biz de Bodrum İlçe Başkanlığı olarak ben değil, biz odaklı siyaseti, birilerini mağlup etmek için değil, birlikte çözüm üretmek için, Bodrum’a deva olmak için birbirinden değerli arkadaşlarımla bu yola çıktık. Bu yol uzun, bu yol zorluklarla dolu olabilir. Ülkemizin içinde bulunduğu durum gibi Bodrum’un ve Bodrumlunun birçok sorunu mevcut. Yaptığımız her ziyaret, dokunduğumuz her insan, içinde bulunduğumuz durumun Türkiye’de ve Bodrum’da yandaş televizyonların anlattığı gibi toz pembe olmadığını söylüyor. Onun için biz Bodrum’un kıyısalı ve kırsalında insanlara dokunup bilgi toplamaya, bu bilgileri genel merkezimize ileterek çözümler iletmek için çalışacağız” diye konuştu. Billorer’’den sonra söz alan Muğla İl Başkanı Tolga Keskin, Muğla İl Teşkilatı olarak ilde yaklaşık 8 aydır teşkilatlanma çalışmaları yürüttüklerini ifade etti.

 

Daha sonra söz alan DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan Bitlis’te askeri helikopterin düşmesi sonucu şehit olan 11 askeri anarak konuşmasına başladı. Teşkilatlanma sürecini tamamladıklarını belirten Babacan, “DEVA Partisi kurulalı önümüzdeki hafta Salı günü tam bir yıl olacak. Bir yıl içerisinde çok hızlı bir teşkilatlanma sürecini sizlerle beraber gerçekleştirdik. Bu gerçekten rekor denilebilecek hızda yapılan bir çalışmaydı. Yıl sonu itibariye seçime girebilmek için yeterli teşkilatlanma eşiğini çok şükür geçmiş olduk. Bu yıl da biraz daha büyük illerimize doğru gidiyoruz. Yıl boyu yurdun dört bir yanında kongrelerimiz devam edecek. Bugüne kadar 81 ilimizin tamamında il başkanlarımızı görevlendirmiş durumdayız. 973 ilçemizden de 436’sında ilçe başkanlarımızı görevlendirmiş durumdayız” ifadelerini kullandı.

 

Babacan’ın hedefinde AKP hükümetinin 3 gün önce açıkladığı İnsan Hakları Eylem Planı’nı vardı.  Eylem planı üzerine hükümete yüklenen Babacan,  hükümetin her sıkıştığında insan haklarını hatırladığını ifade ederek,  “Geçtiğimiz yıl ekonomi allak bullak olunca, finansal piyasalar darmadağın olunca hemen reform kelimesine tekrar sarıldılar. ‘Ekonomide, hukukta reform lazım’ dediler. Bundan 4 ay sonra da nihayetinde bir reform planını açıkladılar. Açıklanan paketin genel yargı düzenlemeleri ile ilgili önemli unsurları var. Planın uygulama aşamasını çok yakından takip edeceğiz. Burada uygulama çok önemlidir. Üstelik uluslar arası ilişkiler sıkışınca, ülkenin Avrupa Birliği ile ilişkileri sıkışınca, ekonomi de sıkışınca tekrar dönüp dolaşıp insan haklarını hatırlamak gerçekten bu ülke adına üzüntü verici. İlla ekonominin bu kadar sıkışması mı gerekiyor. İlla uluslar arası ilişkilerin böyle darmadağın olması mı gerekiyor ki siz yılla sonra tekrar insan hakları diyin.  Açıklanan pakette aylardır sıraladığımız hak gasplarına dair bir şey bulamadık. Temel meseleye çözüm getirmiyor. Temel adaletsizlikleri halının altına sürerek reform yaptık diyemezsiniz. Yargıyı bağımsız kılacak bir düzenleme göremedik. Mesela Erdoğan şunu diyebilirdi, ‘yargıya telefon açmaktan, talimat vermekten artık hükümet vazgeçiyor’. Bunun için reforma, düzenlemeye gerek yok. Zaten bir anayasa var. Ancak ülkeyi yöneten zihniyet kendisini anayasaya bağlı görmüyor. Gönül rahatlığı ile hukuk dışına çıkabiliyor. Problemin tam özü burada” dedi. 

 

Partisinin dar gelirlilerin yanında olacağını altını çizen  Babacan, çiftçilere de üretim mesajı vererek "Tarladan sofraya üreten çiftçimizin yanında duracağız. Köylümüzü yeniden bu milletin efendisi yapacağız." diye konuştu.  Türkiye’nin ihtiyacının sadece mevcut yönetim sisteminin değişmesi olmadığını söyleyen Ali Babacan, “Türkiye’nin ihtiyacı aynı zamanda yöneten zihniyetin de değişmesidir” dedi. Babacan, kongrenin ardından parti otobüsüyle şehir turu yaptı ve esnaf ile buluştu.  Babacan ve ekibi son olarak otelde basın mensupları ile stk temsilcileriyle bir araya geldi.

 

Tek liste ile gidilen seçimde tek aday olan Mehmet Billorer yeniden ilçe başkanı oldu. İlçe başkanlığı yönetimi ise şu isimlerden oluştu;  Ege Keskin, Elvan Ayhan, Emel Tepecik, Hacı İbrahim Namlı, Hakan Uçar, İhsan Ulaş Göçmen, Cuma Turgut, Mehmet Ali Atabay, Tamer Uçar, Tolga Emrah, Nazife Akdeniz, Nazlı Gökoğlu, Mustafa Arıkan Kıvanç Erol.


Yedek liste ise şöyle; Veli Kuş, Mehmet Çamlı, Mehmet Şahin, Ali Şengör, Ahmet Girgin, Saadet Şahin, Aylin Koyuncu, Seda Karatay