• Nevavprestij
EGE Haber Girişi : 21 Nisan 2021 13:30

Aydın Büyükşehir Belediyesi Ata Tohumlarını bu yıl da toprakla buluşturdu

Aydın Büyükşehir Belediyesi Ata Tohumlarını bu yıl da toprakla buluşturdu
Aydın Büyükşehir Belediyesi, Aydınlılar'ı ve İzmirliler'i ata tohumundan yetiştirilen doğal ürünlerle buluşturmak için hazırlıklara başladı. 

Haber Merkezi - 2015 yılında başlayan ata tohumunu koruma ve çoğaltma çalışmaları ile çiftçileri yerli tohumlarla üretime teşvik ederek, ülkenin tarımda dışa bağımlılığının önüne geçme vizyonunu ortaya Aydın Büyükşehir Belediyesi, milyonlarca tohumu ve bu tohumlardan üretilen fideleri çiftçilere ve vatandaşlara dağıttı. Büyükşehir, sadece Aydın içinde değil ülkenin dört bir yanındaki vatandaşlardan talep edenlere, zarflar içinde ata tohumları ulaştırdı.  

voyage otel

 

ÜRETİM ZİNCİRİNİN TÜM HALKALARI HAYATA GEÇİRİLİYOR

 

Ata tohumu dağıtımının yanı sıra zincirin diğer üç halkasını da hayata geçiren Büyükşehir, önce bu tohumlardan elde edilen fideleri dağıtmaya başladı. Tohum ve fidenin ardından süreci üretim aşamasına geçiren Büyükşehir, fidelerden elde edilen ürünleri vatandaşlara ulaştırdı. 

 

YAZ-KIŞ ÜRETİME DEVAM

 

Kış aylarında, seralarında üretim çalışması yapan Büyükşehir, yaz döneminde ise açık arazilerde üretime geçiyor. Büyükşehir Belediyesi'nin bir iştiraki olan Halk Ege Et marketlerinin raflarında yerini alacak olan ata tohumlarından elde edilen yazlık doğal sebzelerin tohumları bu yıl toprakla buluştu.

Geçtiğimiz yıl da Halk Ege Et raflarında yerini alan ürünler, vatandaşların büyük ilgisiyle karşılaşmıştı. Bu yıl da aynı ilginin olacağını tahmin edilerek daha geniş alanlarda ekimler yapılıyor.  

BAŞKAN ÇERÇİOĞLU: DOĞAL ÜRÜNLERİ VATANDAŞLARIMIZ İLE BULUŞTURACAĞIZ

Vatandaşları doğal ürünlerle buluşturma gayelerinin sebzeyle devam ettiğini söyleyen Aydın Büyükşehir Belediyesi Başkanı Özlem Çerçioğlu, "Halk Ege Et marketlerinde doğal kooperatif ürünler yer alıyor. Bunun yanında ata tohumlarından üretilen doğal sebzeleri de vatandaşlarla buluşturmak istedik. İlk kez geçen yıl dikimini yaptığımız ve büyük beğeniyle karşılanan doğal sebzeleri bu yıl daha fazla dikerek yine vatandaşlarımızla buluşturacağız. Vatandaşlarımızın doğal ürün gayretimize gösterdikleri ilgi bizleri çok memnun ediyor” dedi. 

 

“TOHUMLARIMIZ YERLİ, TOPRAĞIMIZ BEREKETLİ VE SUYUMUZ TEMİZ”

 

Tarımda dışa bağımlı olmamak için gerekli her şeye sahip olduklarını belirten Başkan Çerçioğlu, “Umuyorum ki bu ilgiyi fark eden daha fazla çiftçimiz ata tohumuyla üretim yapar. Biz bu konuda her türlü desteği vermeye hazırız. Ülkemizin tarımda dışa bağımlı olmasını istemiyoruz. Tohumlarımız yerli, toprağımız bereketli ve suyumuz temiz. Geriye emek ve deneyim kalıyor. Her ikisi de bizim çiftçimizde var. İnanıyorum ki bunu birlikte başaracağız. Biz 2015 yılında ilk adımı attık ve hızla ilerliyoruz. Halk Ege Et marketleri aracılığıyla doğal ürünleri vatandaşlarımızla buluşturacağız" diye konuştu.