POLİTİKA Haber Girişi : 30 Eylül 2021 13:12

Altı muhalefet partisi bir araya geliyor! Cumhurbaşkanı adayı belirlenecek!

Pehlivan, 6 muhalefet partisinin liderinin bir araya gelecek, 'Temel İlkeler Belgesi' olarak adlandırılan bir metni kamuoyuna duyuracaklarını söyledi.

Gazeteci Barış Pehlivan, Cumhuriyet gazetesindeki bugünkü köşe yazısında, flaş bir iddiayı gündeme getirdi. Pehlivan, 6 muhalefet partisinin liderinin bir araya gelecek, 'Temel İlkeler Belgesi' olarak adlandırılan bir metni kamuoyuna duyuracaklarını söyledi.

radisson ilanı

Barış PEHLİVAN / CUMHURİYET

6 lider yan yana gelecek

Önce Ankara’da, sonra İstanbul’da yemekli bir masada buluştular. Şimdi de 5 Ekim Salı günü TBMM’de toplanacaklar. Evet, altı muhalefet partisinin buluşmasını yazıyorum.

Üçüncü zirvede “Temel İlkeler Belgesi” diye adlandırdıkları bir metin üzerinde son rötuşların yapılması planlanıyor. Muhalefet partilerinin iki numaralı isimleri orada çıkan sonucu genel başkanlarının önüne koyacak.


 
O belgede yazacakları farklı partilerden kaynaklara sordum. Üç başlık öne çıktı:

- Parti üyesi dahi olmayan bir cumhurbaşkanı tarif edilecek.

- Hükümeti düşürmenin güç, kurmanın kolay olduğu bir parlamenter sistem ortaya konacak.

- Bağımsız bir yargı için Hâkimler ve Savcılar Kurulu’nun, belki başka adla nasıl yeniden düzenleneceği anlatılacak.

Aldığım notlar arasında en çarpıcı olan ise sondaydı.

Zira, hazırlanan ortak metnin CHP, İYİ Parti, Saadet Partisi, Demokrat Parti, Gelecek Partisi ve DEVA Partisi genel başkanları tarafından birlikte kamuoyuna açıklanması bekleniyor. Altı muhalefet partisi liderinin yan yana kameralar karşısına çıkacak olması bir meydan okuma olarak değerlendiriliyor.