• mesa
GÜNCEL Haber Girişi : 01 Ağustos 2022 11:53

Akbelen Ormanı için verilen mücadelede kazanım

Muğla Milas’ta termik santral tehdidi altında bulunan Akbelen Ormanı’nı korumak için verilen mücadele sürüyor. Ormanda ağaç keserek maden sahasını genişletmek isteyen Limak Holding ve IC Holding ortak iştiraki YK Enerji’ye ise İzmir Bölge İdare Mahkemesi tarafından onay çıkmadı.

radisson ilanı

 

Birgün Gazetesi'nin haberine göre, İkizköylü yurttaşların açtığı maden izni iptal davasında, Muğla 1. İdare Mahkemesi ormanın madene tahsis izninin yürütmesinin durdurulmasına karar verdi. Bunun üzerine kömür madenini genişletmek isteyen ancak Akbelen Ormanı’na giremeyen YK Enerji, yürütmenin durdurulması kararının kaldırılması için İzmir Bölge İdaresi Mahkemesi’ne başvurdu.


ŞİRKET: AĞAÇLAR ÖMRÜNÜ DOLDURDU!

 

Şirketin mahkemeye başvuru dilekçesinde yazdığı ‘Akbelen Ormanı’ndaki kızılçam ağaçlarının ömrünü doldurduğu’ ifadesi dikkat çekti. Mahkeme ise yürütmenin durdurulması kararının kaldırılması talebinin kesin olarak oy birliği ile reddine karar verdi. Davada keşif ve bilirkişi incelemesi ise 8 Ağustos'ta üçüncü kez tekrarlanacak.

 

“ÖMRÜNÜ DOLDURAN KÖMÜR MADENİNİZDİR”

 

İkizköylüler ise şirketin mahkemeye başvuru dilekçesinde yazdığı ‘Akbelen Ormanı’ndaki kızılçam ağaçlarının ömrünü doldurduğu’ ifadesine tepki gösterdi. Açıklamada, “Ömrünü dolduran ne Akbelen Ormanı, ne kızılçamlarımızdır. Ömrünü dolduran sizin doğaya ve yaşam düşman kömür madeniniz ve termik santrallerinizdir. Kapattıracağız” denildi.