• Nevavprestij
POLİTİKA Haber Girişi : 26 Ekim 2019 11:50

ABD'nin Suriye Özel Temsilcisi Jeffrey'den flaş açıklama

ABD'nin Suriye Özel Temsilcisi Jeffrey'den flaş açıklama
ABD'nin Suriye Özel Temsilcisi Jeffrey, "Türkiye'nin desteklediği Suriyeli muhalif unsurların davranışları konusunda çok endişeliyiz" dedi.

ABD'nin Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey, Barış Pınarı Harekatı'nda YPG’nin kontrolünde bulunan bölgelerden Türkiye'deki sivillere yönelik saldırılara ilişkin, "Türk hükümeti çatışmalar sırasında YPG tarafından Türk sivil bölgelerine yönelik çok sayıda topçu veya roket saldırısı yapıldığını söyledi. 20'den fazla sivilin öldürüldüğünü ve daha fazla sayıda sivilin de yaralandığını zannediyorum. Ve buna da bakmak lazım" dedi. Suriye Milli Ordusu’na yönelik iddialara da değinen Jeffrey , “Türkiye'nin desteklediği Suriyeli muhalif unsurların M4- M10 kara yolunda kameralarda da görülen davranışları konusunda çok endişeliyiz” sözlerini kaydetti.

voyage otel

Birleşmiş Milletler (BM) Suriye Özel Temsilcisi Geir O. Pedersen, İsviçre'nin Cenevre kentindeki bir otelde, Mısır, Fransa, Almanya, Ürdün, Suudi Arabistan, İngiltere ve ABD'den üst düzey diplomatlarla istişare toplantısında bir araya geldi.

BM'nin "küçük grup" olarak adlandırdığı ülkelerle yaptığı toplantının ardından Pedersen açıklama yapmazken, ABD'nin Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey basın toplantısı düzenledi.