SAĞLIK Haber Girişi : 03 Nisan 2020 21:13

20 yaş altına sokağa çıkma kısıtlaması

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Koronavirüs salgını nedeniyle alınan yeni tedbirleri açıkladı. Açıklanan tebdirler kapsamında  20 yaş altına sokağa çıkma kısıtlaması getirildi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Koronavirüs Bilim Kurulu toplantısında alınan tavsiye kararları üzerine ulusa sesleniş yaraparak alınan yeni tedbirleri açıkladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıkladığı yeni tedbir kararları şu şekilde;

*30 büyükşehir şehri ve akciğer sağlıklarının görüldüğü Zonguldak ilinin araç giriş çıkışları kapatıldı.Bu şehirlerimize gıda temizlik gibi zorunlu ihtiyaç, lojistik araçlar dışında giriş çıkış yapılamayacaktır. Transit geçişler ise devam edilecek. İlk etapta 15 gün. İl pandemi ve hıfzıssıha kurulları tedbirleri arttırabilecek.

*Sokağa çıkma kısıtlamasını da 20 yaş altına çektik. 1 Ocak 2000 doğumlulardan sonrası da bu geceden itibaren sokağa çıkamayacaktır. 65 yaş üstü sıkıntıda da 20 yaş altı sıkıntıda değil gibi bir garantimiz yok. Temel ihtiyaç malzemeleri temin edilebilir. 

*Dışarı çıkmak zorunda olan vatandaşlarımız için de yeni bir uygulama başlatıyoruz. Pazar yerleri ve marketler gibi, insanların toplu bulunduğu alanlarda herkesin maske takması zorunlu olacaktır.

Tüm bunlara ilave olarak Türkiye genelinde insan hareketliliğini azaltmak için gereken tedbiri almayı sürdürreceğiz. Gereken ilave tedbirler illerde alınıp uygulanabilecektir.Sokaklar dahil tüm kamuya açık mekanlarda asla bir arada bulunulmayacak, sosyal mesafeye en az 3 adım olarak riayet edilecektir. İkazlara uymayanlara gereken idari ve adli cezalar tereddütsüz şekilde uygulanacaktır. Ülkemide hayatı ne zaman normale döndüreceğimiz 83 milyon olarak bizlerin elindedir.